EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Proč pes kulhá? Možné příčiny

Proč pes kulhá? Možné příčiny

Kulhání psa není diagnóza, ale pouze klinický příznak, který svědčí o patologii pohybového aparátu nebo nervového systému. Pes nemůže být uzavřen kvůli tomu doma, měl by žít aktivní život a být pravidelně venčen. Jaké bývají příčiny poruchy chůze u psů?      

U některých plemen procházky slouží k prevenci obezity (například jezevčíci). U některých je to jediný možný způsob zmírnění velkého množství energie (lovecká plemena psů). Pokud si po takové procházce páníček všimne, že pes kulhá na přední nebo zadní tlapku, pak je nejpravděpodobnější příčinou zranění – v létě třeba včelí píchnutí, hadí uštknutí, přetažení vazů, úder, vykloubení nebo dokonce zlomenina.

Pouze veterinární lékař může předepsat účinný léčebný režim, protože léčba se ve zmíněných stavech hodně liší. Veterinář navíc vyloučí další příčiny, které by mohly způsobit kulhání psa.

Příčiny kulhání u psů

Existují dvě skupiny podle hlavní příčiny vývoje poruch chůze u domácích zvířat.

  • Vrozené kulhání
  • Získané kulhání

První typ mívají zvířata s anomáliemi získanými v průběhu nitroděložního vývoje. Rizikovou skupinu tvoří tzv. chondrodystrofická plemena psů: mopsi, jezevčíci, buldoci, pekinézové atd. Tito pejsci mají krátké nohy a přitom dlouhou páteř, což občas vede k vrozeným kloubním patologiím. Příčinou kulhání může také být dysplazie kyčle. Dysplazie je ve skutečnosti geneticky podmíněnou anatomickou vadou, ale častěji se vyvíjí pouze pod vlivem dalších faktorů (obezita, nadměrná fyzická zátěž u štěňat). Jelikož je téměř nemožné zjistit původní příčinu anatomické vady kyčelního kloubu, jsou tyto patologie záměrně označovány jako dědičné nemoci.

Pokud se pejsek cítil dobře a pak najednou začal kulhat, je pravděpodobnější, že se jedná o získané kulhání.

Mezi možné příčiny patří: 

  • poranění různého původu
  • popáleniny (chemické, tepelné)
  • zánětlivé procesy (artritida, osteomyelitida, neuritida, dermatitida aj.)
  • dystrofické jevy (osteoartritida);
  • novotvary (osteosarkom, osteom; myom, sarkom).
  • následky bolestivých injekcí, vpíchnutí jehly do neurovaskulárního svazku apod.

To znamená, že příčinou kulhání u psů mohou být patologie různých systémů. Detekce primárního problému je často nemožná bez použití speciálních diagnostických metod. Během počátečního vyšetření lékař věnuje pozornost tomu, která tlapka není v pořádku, protože to také poskytuje užitečné údaje pro stanovení diagnózy.

Co když pejsek kulhá na přední tlapku?

Poškození hrudní končetiny se vyvíjí častěji v důsledku traumatu. Tato skutečnost je určena tím, že přední končetiny hrají důležitou roli zejména při skákání. Právě tyto pohyby často vedou k vykloubení nebo zlomeninám. Zvířata se svalnatou konstitucí jsou méně náchylná k podobným úrazům než hubenější pejsci s tenkými kostmi.

Do rizikové skupiny patří psi z miniaturních a obrovských plemen (velká tělesná hmotnost s nedostatečně vyvinutým kosterním systémem).

Proč pejsek kulhá na zadní tlapku?

Toto nastává v důsledku:

  • genetické patologie kloubů (dysplázie kyčelních kloubů, luxace kolenního kloubu),
  • onemocnění nervového systému (narušení míchy, kořenů míšních nervů, modřiny sedacího nervu),
  • provádění intramuskulárních injekcí.

Zádní a přední končetiny jsou stejně náchylné k patologiím. Ať už pes kulhá na zadní nebo přední tlapku, je nutné se poradit s veterinářem.

15.08.2021