EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Jak se správně starat o psí tlapky?

Jak se správně starat o psí tlapky?

Kontrola stavu tlapek pejska patří mezi základní úkony péče o vaše zvíře, stejně jako třeba kartačování srsti. Pokud si všimnete, že pejsek pokulhává nebo najednou začal projevovat nechuť k pohybu, je na čase zkontrolovat, zda nemá poraněné polštářky na tlapkách.

Stejně jako chodidla u lidí, patří psí tlapky k nejvíce namáhaným částem jejich těla. Polštářky, na které psi našlapují, trpí jak v zimě tak i v létě. Během studeného období se mezi psí prsty zachytává sníh, vytvářející bolestivé ledové kuličky. Posypová sůl a přímá chůze po ledu zase způsobují rozpraskání měkkých polštářků. V létě je zdrojem problémů horký, místy se až roztékající asfalt. Packy může popálit, v tekuté formě navíc velmi rychle zasychá a po kontaktu s kůží či polštářky psích tlapek způsobuje nepříjemná zranění – při pokusu o odstranění to většinou nejde bez toho, aniž byste se zaschlou hmotou „nevzali“ i svrchní část kůže.

Zcela běžné je, že si pes pořeže polštářky nebo si je nepříjemně odře během normální procházky ve městě nebo v přírodě.

Jako u většiny onemocnění a úrazů hraje klíčovou roli prevence.

  • Po každé procházce důkladně prohlédněte tlapky pejska. Očistěte je od špíny a pokud je to potřeba, naneste hojivý krém. Můžete aplikovat tenkou vrstvu veterinárního přípravku EnteroZOO, ten navíc podstatně urychluje hojení drobných poranění.
  • Pokud byla pokožka na tlapkách vystavena delší dobu vodě, sáhněte po olejíčku, hutnějším výživném krému nebo vazelíně. Vše seženete v chovatelských potřebách nebo v lékárně. Packy pak budou správně hydratované.
  • Částečky asfaltu bohužel nejde odstranit pomocí vody a mýdla. Mějte proto v zásobě speciální rozpouštědlo, šetrné pro psí tlapky.
  • Neexperimentujte s přípravky, pokud nevíte, zda tím pejskovi nezpůsobíte další potíže.
  • Poraněné polštářky jsou velice citlivé. Když se ranka správně nevyčistí, může se do ní dostat infekce. Proto packy vždy řádně očistěte, nejlépe vlažnou vodou.
  • Kontrola tlapek znamená nejen shlédnutí stavu polštářků, ale také kontrolu drápků, drápových lůžek a meziprstních prostorů. Když nemáte jistotu, že tyto úkony zvládnete sami, požádejte vašeho veterinárního lékaře, aby vám vysvětlil postup a ukázal, jak na to.
25.07.2020