EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Jak pečovat o srst morčete?

Jak pečovat o srst morčete?

Morčata lze označit za jednoho z častých obyvatel domácností, zejména těch, kde jsou přítomny děti. Tyto rozkošné malé chlupaté kuličky mají jednu z nejkrásnějších srstí ve světě zvířat. Jejich hebká, hladká a někdy nádherně zvlněná srst si však zaslouží dobrou péči. 

Pokud jste hrdým majitelem některého z těchto nádherných hlodavců, pravděpodobně vás zajímá, jak udržet jejich srst v dokonalém stavu? Je čas popustit uzdu svému vnitřnímu stylistovi a dopřát svým morčatům styl, o kterém si budou sousedé šeptat ještě několik týdnů. :-))

Srst morčete: Mistrovské dílo přírody

Než se pustíme do technik péče o srst, je důležité pochopit, jak je morčecí srst strukturovaná. Tato něžná stvoření mají různé typy srsti: krátkou, dlouhou a kudrnatou. Bez ohledu na typ srsti slouží jako obrana proti vnějším vlivům, zdroj pohodlí a je jejich nedílnou součástí.

Jak pečovat o krátkosrsté morče?

Většina budoucích "rodičů" chlupáčů si vybírá krátkosrstá zvířata kvůli snadné péči o jejich srst. A je na tom něco pravdy.

Krátkosrstá morčata jsou schopna se o svou srst starat samostatně, čistí si ji tlapkami a zuby. Pokud však přesto chcete dopřát svému hlodavci trochu své péči, můžete ho občas otřít suchým hadříkem nebo rozčesat kartáčem s měkkými štětinami.

Jak pečovat o dlouhosrsté morče?

Tento bod bude jistě mnohem obsáhlejší než první. Dlouhosrsté morče potřebuje každodenní vyčesávání, aby se srst neproměnila v dredy. Česáním morče nejen odstraníte vypadané chlupy, ale také stimulujete krevní oběh, díky čemuž srst vypadá zdravěji a je lesklejší.

Morče česejte jemně a ve směru růstu srsti. Dbejte na pohodlí morčete a provádějte jemné, pomalé pohyby, abyste nepoškodili jeho jemnou kůži. Pokud se zamotání nelze vyhnout, pokuste se ho rozplést nebo ustřihnout speciálními tupými nůžkami, abyste předešli zranění.

Morče můžete ostříhat, abyste si usnadnili péči, ale nenechte se příliš unést! Stačí jen tak trošku.

Jak se starat o kudrnaté morče?

Pravděpodobně nejnáročnější péče, která je podobná péči o dlouhosrsté morče. V tomto případě byste si měli opravdu každý den udělat čas na kontrolu srsti a její vyčesání a posbírání nečistot z posypů.

Příslušenství pro péči o srst vašeho morčete

 

 • malá koupel
 • šampon
 • kondicionér
 • ručník
 • vatový tampon
 • kartáč

Jak koupat morče?

Na rozdíl od koček nebo psů morčata nepotřebují časté koupání. Ve skutečnosti může nadměrné koupání vést akorát k vysušení kůže. Morče koupejte pouze tehdy, když je výrazně špinavé, a nezapomeňte používat speciální šampon.

 1. Připravte si mělkou koupel nebo vaničku s vlažnou vodou (ne horkou, ani studenou).
 2. Jemně morče do vody položte a pomocí hrnku mu vodu na tělo nalijte.
 3. Naneste malé množství šamponu a jemně jej napěňte.
 4. Důkladně opláchněte, abyste odstranili všechny zbytky mýdla a zajistili, že nezůstanou žádné stopy šamponu.
 5. Po koupeli osušte morče měkkým ručníkem a nezapomeňte ho při úplném osušení udržovat v teple. Morčata jsou citlivá na průvan, proto je držte na útulném a klidném místě, aby se neprochladla.

Srst jako signál zdravotního stavu

Pravidelně kontrolujte srst svého morčete, zda nevykazuje známky problémů, jako je lysina, loupání kůže nebo parazité. Pokud si všimnete čehokoli neobvyklého, kontaktujte svého veterináře.

Čas a úsilí, které věnujete péči a vytváření zdravého prostředí, se vám odmění šťastnou a spokojenou morčecí tváří. Poděkují vám nekonečným množstvím rozkošného pištění a srstí tak hladkou, že vám ji budou závidět i supermodelky!

31.10.2023