EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Jak správně pečovat o kůži sphynxů

Jak správně pečovat o kůži sphynxů

Sphynxové... tak zvláštní, ale na druhou stranu lákavě vypadající kočky. Jedná se o jediný druh kočky, o kterém stěží najdete článek o tom, jak pečovat o její srst, jen pár fousků a chloupků místo obočí. My jsme tento kouzelný kočičí druh rozhodně nevynechali a rozhodli jsme se napsat o péči o jeho jemnou kůži. 

 

Důležité body při péči o kůži sfinxů

 

Nedostatek chlupů a termoregulace 

 

Pravděpodobně, jak jste si všimli, opravdu nemají žádnou srst, pokud nepočítáme drobné chmýří u některých jedinců. Z tohoto důvodu je jejich tepelný výdej vysoký a tělesná teplota dosahuje 38 °C. Chraňte svého domácího mazlíčka před chladem! Teplota v bytě by neměla být nižší než 22 °C. V zimních dnech nebo pokud je teplota v bytě nižší, pořiďte svému mazlíčkovi teplé oblečení. Nebuďte překvapeni, když s vámi bude chtít váš malý sphynx spát pod dekou nebo se schovávat na teplých místech.

 

Kožní maz sphynxů

 

Jejich kůže je bohužel velmi citlivá. Mazové žlázy neustále produkují sekret, který se hromadí na kůži a pokrývá ji pevnou krustou. Na jedné straně je to jeho přirozená obrana proti okolnímu prostředí, na druhé straně však znečištěná kůže s možnými černými tečkami a akné (ano, alespoň v něčem jsme si obzvlášť podobní). Pokud si všimnete zánětu kůže, černých teček nebo pupínků, můžete kočičí pokožku krátce pokrýt vrstvou EnteroZOO, která adsorbuje bakterie z povrchu kůže.

 

Právě kvůli této vlastnosti potřebují tyto kočky pravidelné koupání. Opět platí, že koupání by mělo být speciální s mnoha nuancemi, aby zvířeti neublížilo.  V závislosti na tom, jak intenzivně se tvoří maz, může být mytí nutné každý týden, nebo může být nutné pouze 1-2krát měsíčně. Nezapomeňte, že s letními vedry byste měli kočku koupat také častěji. Používejte šampony pro domácí zvířata s pH 5,5. Voda na koupání by měla mít minimálně 36-38, aby nedošlo k přechlazení kočky. Pokud vidíte, že je kůže špinavá a na koupání není čas, můžete použít speciální vlhčené ubrousky, které jsou vhodné pro zvířata.

 

Péče o kůži kolem očí

 

Absence řas znamená větší pravděpodobnost vniknutí cizích těles. Z tohoto důvodu mají kočky tohoto plemene zvýšenou produkci slzného sekretu. Pokud se tedy najednou leknete, že váš mazlíček pláče, nebojte se, s největší pravděpodobností se mu do oka dostalo smítko, nebo jen nedokáže odolat kráse své krásné paničky (nebo  páníčka)! I když víme, že je to nepravděpodobné, trocha snění nám prospěje! Z očních koutků je podle potřeby třeba odstranit nahromaděný sekret kosmeticko-hygienickou pleťovou vodou nebo převařenou vodou. Nezapomeňte, že zdravý výtok - průhledný. Pokud se objeví jiné, obraťte se na veterinárního lékaře.

 

Péče o uši

 

Uši sphynxů se kvůli nedostatku srsti špiní mnohem rychleji. Uvnitř uší nejsou ani žádné chloupky, takže se v důsledku aktivní produkce vosku uvnitř mušle neustále hromadí sekret. Pokud se o uši nestaráte, hrozí v opačném případě vznik zánětu zvukovodu. 

 

Doufáme, že jste z tohoto článku získali cenné informace a správně pečujete nebo budete pečovat o kůži svého někdy mrzutého sphynxe. :-)

31.07.2023