EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Proč mají kočky vodnaté oči?

Proč mají kočky vodnaté oči?

Všimli jste si někdy, že vašemu domácímu mazlíčkovi slzí oči? Jsou kočky opravdu schopné plakat z emocí jako lidé? Kočky skutečně mohou prožívat emoce, jako je smutek, napříkladz dlouhé nepřítomnosti svého majitele, nebo hněv z náhodného rozpaků při mrsknutí ocasem. Vědci se ovšemdomnívají, že kočičí slzy jsou reakcí na podráždění, která nesouvisí s emocionálním stavem zvířete. Důvody jsou obvykle neškodné, ale existují nuance. V tomto článku se jim pokusíme přijít na kloub.

 

Špína v oku 

 

Snad nejčastější příčinou slzení u kočky je pouhé smítko prachu nebo nečistoty, které se dostane do oka. Stejně jako lidé, i kočky mají podobný mechanismus ochrany oka před padajícími nečistotami, a to smáčením rohovky slznou tekutinou. Takový případ nemusí být rozpoznán - pouze postižené oko slzí, když na něj dopadne částečka prachu. V takovém případě si nedělejte starosti, cizí těleso bude brzy spláchnuto slzami. Pokud je však vaše kočka dlouhodobě neklidná a často si otírá obličej o různé povrchy, můžete jí pomoci tím, že jí do oka vpravíte umělou slznou tekutinu. Ta by měla pomoci škodlivé částice vyplavit.

 

Ochrana proti vysychání

 

Kočičí oči, stejně jako oči lidské, je navíc třeba udržovat vlhké, aby se rohovka chránila před vysycháním, takže občasné nekontrolovatelné slzení není u našich menších bratří nijak neobvyklé. Jedná se o přirozený proces slzení, ke kterému může docházet zejména při ranním probuzení.

 

Dlouhodobé slzení

 

Co když ale slzení vašeho mazlíčka přetrvává delší dobu? Pokud máte kotě, příčinou je pravděpodobně dospívání, protože slzné žlázy pracují u koťat kvůli jejich vyšší aktivitě přesčas. Pokud však máte dospělou kočku a slzy nepřestávají téct, je na čase začít svou kočkou více pozorovat , protože to může být příznakem nemoci nebo dlouhodobého stresu.

 

Stres

 

Jedním z důvodů, proč může kočka neustále plakat, je stres. Dbejte na to, aby vaše kočka měla zdravou a výživnou stravu, aby ji nerušily hlasité zvuky, a aby ji vaše dítě nebudilo každé ráno taháním za ocas. A ano, možná máte opravdu rádi cibuli. Kočky na ni reagují stejně jako lidé, takže než začnete bít na poplach, zkontrolujte zápach ve vašem bytě, protože kočky jsou poměrně citlivá stvoření a cokoli nepříjemného je může dohnat k nefalšovaným slzám.

 

Nemoc

 

Pokud se zdá, že je vše v pořádku a kočka není ve stresu, stojí za to navštívit odborníka, protože příčiny úporného slzení u koček mohou být velmi různé, od alergií přes záněty dýchacího systému, poruchy trávicího a endokrinního systému, oční choroby a další hrozná slova. V žádném případě byste ji neměli diagnostikovat sami, od toho jsou tu veterináři.

 

Plemeno kočky

 

Při zmírňování napětí je třeba poznamenat, že nadměrné slzení nemusí být nutně způsobeno nemocí a stresem. U některých plemen koček, jako jsou skotské, britské, perské a exotické kočky, je zvýšené slzení způsobeno anatomií kočky. Je však lepší se uklidnit a poradit se s veterinářem, i když se jedná o kočku některého z výše uvedených plemen.

 

Závěr

 

Proč tedy kočky pláčí? Pokud se jedná o občasné slzení, které se objevuje jako reakce na podestýlku nebo pro potřebnou vlhkost v oku, pak jde o normální, přirozený fyziologický proces vlastní všem kočkám. Pokud je kočka plačtivá delší dobu, je to způsobeno buď nemocí, dlouhodobým stresem, případně geneticky. Pokud vyloučíme možnou genetiku, není nadměrné slzení dobrým znamením a mělo by být ošetřeno veterinárním lékařem.

30.06.2023