EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Výhody a nevýhody pořízení potkana

Výhody a nevýhody pořízení potkana

Potkani domácí jsou jedni z nejúžasnějších domácích mazlíčků. Kdysi to byla zákeřná škodná, dnes se potkan domácí od svých předků velmi liší a je to neuvěřitelně roztomilé a inteligentní zvíře, které si získává srdce dětí i dospělých. Stejně jako u jiných domácích mazlíčků má však chov potkanů své nuance. V tomto článku si povíme o výhodách a nevýhodách potkanů jako domácích mazlíčků a vy se můžete rozhodnout, zda byste si měli nějakého pořídit.

Plusy chovu potkanů: 

Vysoká inteligence
Potkan je velmi inteligentní zvíře. Mají vysokou úroveň zvědavosti a schopnosti řešit problémy. Toto domácí zvířátko je cvičitelné, dokáže odpovědět na zavolání, pochopit, co po něm chcete, správně interpretovat vaše gesta. To vše dělá z potkanů zajímavé a interaktivní domácí mazlíčky, díky nimž se jejich majitelé určitě nebudou nudit.

Láskyplný a společenský
Potkani rádi navazují kontakt s lidmi a přátelsky a se zájmem přijímají doteky svých majitelů. Jsou také velmi mazliví. Pokud mu dáte šanci, jistě v něm najdete dobrého přítele, který si rád vyslechne všechny vaše problémy. Jen... neodpoví. Co může být roztomilejšího než měkké chlupaté stvoření, které vám spí na rameni…

Snadná péče
Péče o potkany je poměrně snadná. Je důležité nezapomínat na čištění vnitřku klece přibližně dvakrát týdně. Ke krmení používejte specializované krmivo a čas od času (po 1-2 dnech) krmte svého mazlíčka různým ovocem a zeleninou. Díky tomu bude strava hlodavce zdravá a vyvážená.

Mínusy chovu potkanů:

Nízká délka života
Pravděpodobně nejsmutnější aspekt chovu potkana v zájmovém chovu. Domácí potkani, stejně jako ostatní domácí hlodavci, nežijí dlouho, v průměru 2-3 roky. Loučení s domácím mazlíčkem je vždy emotivní zkouškou. Proto se budete ptát, zda jste připraveni být tak krátkou dobu s někým, na koho si zvyknete a zamilujete se.

Specifický zápach
I čistý, zdravý potkan může zvláštně a nepříjemně zapáchat. Samci mají tendenci označovat místa, takže se připravte na to, že po hře s vaším mazlíčkem, budete muset něco vyprat. Pokud po svém zvířeti včas neuklidíte, může ten pach zaplnit celý byt. Proto je důležité udržovat klec v čistotě a pravidelně měnit stelivo.

Může způsobit poškození nábytku
Potkani mají překvapivě ostré a dlouhé zuby a rádi je používají, pokud mohou. Pokud tedy potkana necháte na volném prostranství, hrozí, že se probudíte s ohlodaným gaučem nebo dokonce s rozkousanými kabely. Je třeba tedy na svého mazlíčka, zatímco pobíhá po bytě, dohlížet.

Hluk v noci
Období vysoké aktivity potkanů nastává v noci. Pokud chcete umístit klec do ložnice, připravte se na poslech jejich nočních večírků. Proto je ideální chovat potkany v jiných místnostech než v ložnici.

Závěr:

Pro koho jsou vhodní potkani? Pokud chcete inteligentního a láskyplného, ale nenáročného domácího mazlíčka, je potkan vynikající volbou. Některé lidi může odradit specifický zápach, který je v mnoha ohledech klíčovým faktorem. Samozřejmě, pokud nejste připraveni potkanovi pravidelně měnit podestýlku a nemáte rádi pach hlodavce, pak je lepší od jeho pořízení upustit, ale pokud vás to neděsí, může se potkan stát vaším oblíbeným domácím mazlíčkem, který si získá vaše srdce svou hravostí a přátelskostí. :-)

26.06.2023