EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Chcete si pořídit border kolii? Co byste měli vědět před tím, než si ji pořídíte?

Chcete si pořídit border kolii? Co byste měli vědět před tím, než si ji pořídíte?

Výběr psa není snadná záležitost, zvláště když existuje spousta krásných plemen. V tomto článku jsme se však rozhodli představit vám, našim čtenářům, jedno z možná nejznámějších plemen, border kolii. Tato rozkošná stvoření jsou směsicí energie, inteligence a nekonečné zábavy. Na druhou stranu se ale všude skrývají úskalí a než se pustíte do tohoto nekonečného motoru, musíte zvážit všechna pro a proti. Takže se pohodlně usaďte a dovolte nám sdělit vám několik zajímavých faktů o tomto plemeni.

Energie. Nejprve si o ní promluvme. Border kolie má více energie než člověk, který vypil několik plechovek energeťáku. Není divu, protože byly vyšlechtěny pro neúnavnou práci, kterou vykonávají na farmách a při pasení ovcí. Pokud jste tedy člověk, který se rád večer povaluje na gauči, možná byste měli myšlenku na border kolii znovu zvážit. Tito psi potřebují pravidelnou fyzickou stimulaci. Tomuto plemeni nestačí vyběhnout na dvůr pro míček a pak jít domů. Mluvíme o hodinách procházek a každodenním pohybu na různá zajímavá místa. Pokud jste tedy stále přesvědčeni, že je to pro vás to pravé plemeno, připravte se na zvýšení své kondice, pokud chcete s border kolií držet krok.

Inteligence. Border kolie jsou Einsteiny psího světa. Jak jinak byste nazvali tyto čtyřnohé génie, kteří neustále přemýšlejí, analyzují a vymýšlejí strategie? Kdyby uměli mluvit, pravděpodobně by vyřešili problémy globálního oteplování a vyvinuly mechanismus pro vývoj nekonečných psích pamlsků. Na jednu stranu je to plus – cvičení triků je pro ně jak nic. Na druhou stranu, kdyby se nudili, mohli by se doma začít bavit náhodnými věcmi, z nichž jednou, by mohla být oblíbená bačkora jejich pána. Buďte tedy připraveni je zaměstnat (ale ne v době večeře! Žádné sahání na svaté věci).

Socializace. Vybíráte si extroverta psího světa. Potřebuje nejen chlupaté kamarády, ale také společnost podivných dvounohých, ale i tak roztomilých a hřejivých stvoření, která jí občas dávají pamlsky. Navíc se border kolie mohou instinktivně snažit zahnat do stáda vše, co se hýbe - od dětí a jiných domácích zvířat až po nic netušící veverky a projíždějící auta. Pokud tedy nejste připraveni na improvizované rodeo na zahradě nebo v obývacím pokoji, je lepší mít připravený akční plán.

Věrnost. To je něco, na co nesmíte zapomenout. Border kolie je věrná svému pánovi a bude tu pro vás každou minutu, vždy připravena vás chránit a bezpodmínečně milovat. Tato věrnost má však svou cenu. Časté odloučení může vést k úzkosti a apatii. Potřebují společnost, protože border kolie má vysoce vyvinutý mozek a podobně i emoce. Připravte se tedy na smutné psí oči, které se vždy objeví u vašich dveří, když odcházíte do práce. Záchvat viny? Ach ano, ten vás dostane až do konečků prstů na nohou.

Pokud patříte k těm, kteří rádi cestují, chodí na výlety a říkají ano každému dobrodružství, je toto plemeno pro vás ideální. Jejich energie, inteligence, pastevecké instinkty a neochvějná věrnost z nich dělají jediného chlupatého přítele pro všechny "bláznivé" příležitosti... Nezapomeňte však, že vlastnit border kolii není snadné. Nebudete moci jen tak odpočívat. Bude vás stíhat soustředěný duševní i fyzický výcvik a také aktivní životní styl. Pokud se však na to odhodláte, pouto, které si s border kolií vytvoříte, bude silnější než šroubovák. 

Doufáme tedy, že po přečtení tohoto článku přijmete klady a zápory pořízení border kolie!

31.05.2023