EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Hlavní onemocnění křečků

Hlavní onemocnění křečků

Křečci jsou jedni z nejrozkošnějších domácích mazlíčků, které můžete mít. Jejich roztomilé tvářičky a drobné tlapky přímo vybízejí k tomu, abyste se s nimi pomazlili. Nevím, jak vy, ale já jsem měl v dětství jako prvního domácího mazlíčka křečka a rozhodně toho nelituji! Ale jako všechna domácí zvířata mohou být i oni nemocní. 

 

Jaké jsou hlavní nemoci křečků?

 

Respirační infekce: Stejně jako lidé mohou i křečci dostat infekce dýchacích cest. Mezi příznaky patří kašel, kýchání a sípání. Zpočátku si majitel křečka může všimnout, že se jeho chlupatý přítel častěji schovává v domečku, často kýchá a má výtok z očí a nosu. Pokud se křeček neléčí, může se jeho dýchání ztížit, takže bude dýchat tlamou a vydávat sípavé zvuky. Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, vezměte křečka k veterináři, aby ho ošetřil. Mohlo by ho to zachránit!

 

Cukrovka: Ano, i křečci mohou dostat cukrovku. Pokud u svého křečka pozorujete následující příznaky, mohou všechny ukazovat na cukrovku:

  • křeček je hyperaktivní
  • neustále běhá, skáče, hrabe nebo opakuje stejné pohyby
  • je letargický
  • náhle ztrácí nebo přibírá na váze
  • pije mnohem více vody než obvykle
  • zvyšuje se množství vylučované moči, která zapáchá

 

Pokud máte podezření, že váš křeček trpí cukrovkou, vezměte ho k veterináři, aby ho ošetřil a poradil se s ním o změně stravy.

 

Zubní problémy: Zuby křečků, stejně jako mnoha jiných hlodavců, nikdy nepřestanou růst, takže problémy se zuby jsou časté. Mezi příznaky patří vyrostlé zuby, potíže s příjmem potravy a slintání. Stejně jako lidé by tedy měli navštívit "zubaře" nebo veterináře.

Naštěstí se nemusíte obávat vysokého účtu za prohlídku. :-)

 

Mokrý ocas neboli proliferativní ileitida. Nepříjemné onemocnění, vážení. Jedná se o bakteriální infekci, která může být smrtelná, pokud není včas léčena. Mezi příznaky patří průjem, letargie a mokrý nebo matný ocas. Pokud máte podezření, že má váš křeček mokrý ocas, okamžitě ho vezměte k veterináři.

P.S. Mějte v lékárničce EnteroZoo, který můžete při prvních příznacích průjmu smíchat s pitnou vodou.

 

Nádory: Nádory jsou bohužel častým problémem. Starší křečci jsou vystaveni většímu riziku vzniku závažných onemocnění než mladší křečci. K nádorům na těle jsou náchylná všechna plemena hlodavců bez výjimky. Tyto boule mohou mít různou velikost a hustotu a objevují se na různých částech těla. Nádor u křečka může způsobovat silnou nebo žádnou bolest. Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, vezměte svého křečka k veterináři na vyšetření.

 

Kožní onemocnění: Křečci mohou onemocnět několika kožními chorobami, včetně pásového oparu, dermatitidy, abscesů a mokvavého ocasu. Tato kožní onemocnění mohou způsobovat svědění, vypadávání srsti, zarudnutí a výtok. Léčba obvykle zahrnuje použití léčivých šamponů nebo mastí. Je důležité tato kožní onemocnění včas rozpoznat a léčit, abyste zabránili dalšímu nepohodlí a bolesti vašeho křečka.

Pamatujte, že prevence je klíčem k udržení zdraví vašeho křečka. Udržujte klec čistou a krmivo a vodu čerstvé. Pravidelné prohlídky u veterinárního lékaře specializujícího se na malá zvířata také pomohou včas odhalit případné zdravotní problémy. A samozřejmě, nikdy neuškodí ani spousta lásky a mazlení!

30.04.2023