EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Jak si pořídit druhou kočku, aniž byste zničili život té první

Jak si pořídit druhou kočku, aniž byste zničili život té první

Kočky jsou chlupaté, i když někdy škodlivé, hrudky štěstí. Někdy však majitelé koček stále více touží pořídit si druhého roznašeče chlupů (jsou všude!). Mít doma novou kočku může být vzrušující a skvělá zkušenost... pro nás. Zvlášť pokud s ní ta Vaše první moc nepočítala. Seznámení nové kočky se stávající může být náročné, protože kočky jsou teritoriální tvorové a uvedení nové kočky do jejich prostoru může způsobit stres, úzkost a agresi. Pokud se to nezvládne, může to vést k celoživotnímu napjatému vztahu mezi oběma kočkami. 

 

Zde je několik tipů, jak si pořídit druhou kočku, aniž byste zničili život té první:

 

  1. Vyberte si správnou rasu koček. Než si domů přivedete novou kočku, měli byste si vybrat takovou, která se povahově hodí ke kočce, kterou už máte. Nezapomeňte zvážit věk, temperament a úroveň aktivity Vaší kočky. Představte si... starší kočičí bytost... která je stále zaneprázdněná lenošením na sluníčku... a užívá si svůj bezstarostný život... čelí nyní životu s koťátkem, které je plné energie, neustále ji otravuje s kousáním a svými hrami? To je ale podraz! Dávejte si také pozor na temperamentnější druhy koček, které se nesnesou, zejména pokud se jedná o dva kocoury.
  2. Seznamujte je postupně. Pro úspěšné seznámení je velmi důležité to dělat postupně. Začněte tím, že prvních několik dní budou kočky v oddělených místnostech. Postupně dávejte vedle "nováčka" různé hračky a věci, jako je deka, a pak je dejte "stařečkovi", aby si vzájemně zvykli na svůj pach. 
  3. Používejte kočičí přepravku. Až nastane čas, aby se kočky setkaly tváří v tvář, zkuste použít přepravku pro kočky, která oběma kočkám umožní vidět a cítit se navzájem bez fyzického kontaktu. Postupně prodlužujte dobu, kterou stráví ve vzájemné přítomnosti, dokud se nebudou cítit pohodlně ve stejné místnosti.
  4. Poskytněte oddělené osobní věci. Kočky jsou teritoriální zvířata a nerady se dělí o své věci (kdo ale ano?). Je důležité poskytnout každé kočce vlastní jídlo, vodu, toaletu a místo na spaní (i když my kočičí typy víme, že žádné drahé pelíšky nenahradí krabice od našich objednávek). Předejdete tak případným teritoriálním sporům mezi kočkami.
  5. Poskytněte každé kočce dostatek času na hraní a mazlení. Čas na hraní a mazlení je pro kočky velmi důležitý. Určitě nezapomínejte na potřeby svého "seniora". Ano, pro kotě je to samozřejmě všechno nové, ale Váš kočičí senior je také ve stresu, a pokud mu přestanete věnovat stejné množství času jako před příchodem nového člena rodiny, může to vést k žárlivosti a kočičí depresi. Věnujte každé kočce dostatek času a poskytněte jim dostatek zábavy, a to i vzájemné. Právě to pomůže snížit pocity žárlivosti nebo odporu vůči nové kočce.
  6. ALE! Nenuťte je k interakci. Je důležité dát kočkám čas a příležitost, aby mohly komunikovat svým vlastním tempem. Nenuťte je k interakci, zejména pokud na sebe kočky syčí nebo vrčí, což je známkou toho, že potřebují více času na zvyknutí si.
  7. Buďte trpěliví. Seznámení s kočkami vyžaduje čas a trpělivost. Nechte kočky, aby si postupně zvykaly na přítomnost jedna druhé, a nenechte se odradit, pokud se cestou vyskytnou nezdary. Pamatujte, že i my lidé potřebujeme čas, abychom si zvykli na cizí lidi. ;-)

Závěrem lze říci, že seznámení nové kočky se stávající kočkou může být náročný proces, ale pokud budete trpěliví a vytrvalí, určitě se vyplatí! Nejdůležitější je řídit se hlavními radami. Výběrem vhodné kočky, postupným seznamováním, poskytováním oddělených zdrojů a dostatkem času na hraní a mazlení můžete oběma kočkám zajistit spokojený a harmonický život v domácnosti. Časem se naučí pokojnému soužití a Vy budete mít milující kočičí rodinu.

30.03.2023