EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Chcete si pořídit hada? Několik tipů, jak se správně připravit

Chcete si pořídit hada? Několik tipů, jak se správně připravit

Hadi jsou chováni jako domácí mazlíčci již tisíce let. Od starověkého Egypta až po moderní domácnosti obdivovalo hady mnoho lidí. Při bydlení v bytech však o nich lidé jako o domácím mazlíčkovi často neuvažují. Chov hada vyžaduje výcvik a znalosti, které zajistí pohodu jak hada, tak jeho majitele. A pokud k tomu člověk přistoupí správným způsobem, může mít nádherného domácího mazlíčka. 

 

V tomto článku se podíváme na několik tipů, jak se správně připravit na chov hada jako domácího mazlíčka.

 

Prozkoumejte druhy hadů a vyberte si toho správného.

 

Prvním krokem při přípravě na chov domácího hada je prozkoumat druh hada, kterého si chcete pořídit. Existuje více než 3 000 druhů, z nichž každý má své jedinečné vlastnosti, požadavky na péči, a temperament. Nezapomeňte si také zjistit, zda je daný druh ve Vaší zemi, v našem případě v České republice, schválený. Koneckonců, ne všechny hady lze legálně chovat doma.

Zde je malý seznam druhů hadů doporučených pro začátečníky:

  • korálovka;
  • užovky (červená, královská, obojková);
  • krajta;
  • hroznýš královský.

Při výběru hada zvažte následující skutečnosti:

 

Velikost: Hadi mohou dosahovat velikosti až 3 metrů. Pokud si vyberete hada z výše uvedeného seznamu, získáte zde hada o velikosti do 1,5 metru. Ujistěte se, že jste si vybrali takového, jehož velikost Vám bude vyhovovat v prostoru Vašeho domova.

Temperament: Někteří hadi jsou učenlivější a snadno se s nimi manipuluje, zatímco jiní jsou agresivnější a nemusí být vhodní pro začátečníky. Například hroznýš královský je nejklidnější, zatímco užovka je ideální pro začátečníky.

Strava: Hadi nejsou vegetariáni, a proto se připravte na to, že jim budete podávat různé druhy malých zvířat. Hadi jedí myši, krysy, žáby a někdy i králíky. A zde nastává problém, že ne všichni budou jíst předem umrtvenou potravu, takže zvažte, zda jste na tento proces podávání živé potravy svému zvířeti připraveni. 

 

Jak se správně připravit na příchod hada?

 

Aby se hadům v zajetí dobře dařilo, potřebují vhodné prostředí. V zajetí se had může dožít 10 až 20 let, v závislosti na druhu. Každý druh hada také vyžaduje specifický typ terárka, substrát (podestýlku) a také úroveň teploty a vlhkosti.

 

Proto:

 

  1. Vyberte si terárium vhodné velikosti: Terárko by mělo být dostatečně velké, aby se v ní had mohl volně pohybovat, ale ne tak velké, aby byl ve stresu. Nejlépe plaza umístěte do velkého skleněného akvária nebo terária z plexiskla. 
  2. Zajistěte vhodný substrát: Substrát by měl být vhodný pro vybraný druh. Mezi běžné substráty patří noviny, koberec, papírové utěrky, osikové piliny nebo kokosové vlákno.
  3. Zajistěte úkryty: Hadi se rádi schovávají, aby se cítili v bezpečí, proto jim v teráriu zajistěte alespoň jeden úkryt.
  4. Zdroj tepla: Hadi jsou stejně jako většina plazů ektotermní (studenokrevní) živočichové a k regulaci tělesné teploty potřebují zdroj tepla. (Možná jste si někdy při procházce všimli, že se mnoho plazů vyhřívá na slunci na kamenech nebo na betonu). K tomu může sloužit tepelná lampa nebo vyhřívací podložka pod akváriem.
  5. Nezapomeňte na správné osvětlení: Předem si přečtěte a prostudujte všechny informace o druhu hada, kterého si přejete mít. Někteří hadi potřebují pro své zdraví ultrafialové světlo. 
  6. Dávejte pozor na teplotu a vlhkost: Různé druhy hadů mají různé požadavky na teplotu a vlhkost.  Obvykle je teplota v hadím výběhu 25-30°C přes den a 21-23°C v noci. Opět však platí, že ne všem druhům toto tvrzení vyhovuje.
  7. Připravte si nádobu s čistou vodou na koupání a pití. To pomáhá nejen udržovat správnou vlhkost, ale také pomáhá při vylučování. A nezapomeňte ji často měnit!

To je pro začátek vše. Doufáme, že se rozhodnete pořídit si neobvyklého přítele a užijete si společné chvíle. Vždyť hadi jako domácí mazlíčci mají mnoho výhod. Které to jsou? Možná vám o nich povíme příště ;)

28.02.2023