EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Králík jako domácí mazlíček pro děti? Stojí to za to?

Králík jako domácí mazlíček pro děti? Stojí to za to?

Každý rodič se pravděpodobně setkal se situací, kdy jeho dítě žádá o domácího mazlíčka. A na jednu stranu, proč ne? Koneckonců, kdy jindy by se dítě mělo naučit starat se o jiného živého tvora krom sebe a převzít odpovědnost, ale někdy to může být problém. Často děti žádají jako domácího mazlíčka králíka - chlupatou hroudu štěstí. Přestože králíci mohou být skvělými domácími mazlíčky, je důležité, aby rodiče zvážili, zda se vyplatí králíka pořídit a zda je jejich dítě připraveno převzít odpovědnost spojenou s chovem domácího zvířete. 

V tomto článku se podíváme na výhody a nevýhody pořízení králíka jako domácího mazlíčka pro Vaše dítě, a na to, co je třeba zvážit před jeho pořízením.

 

Výhody pořízení králíka jako domácího mazlíčka

 

 • Králíci jsou známí svým okouzlujícím vzhledem a mírným chováním. Mohou být skvělými domácími mazlíčky pro děti a v porovnání s jinými domácími zvířaty nevyžadují velkou péči.
 • Ve srovnání se psy nebo kočkami nevyžadují králíci tolik pozornosti, i když stále potřebují společnost. Dalo by se říci, že mohou být ideálním zvířetem pro dítě, které se učí zodpovědnosti a zároveň si najde společenského kamaráda.
 • Máte v bytě málo místa? To není problém! Tento chlupatý kamarád nepotřebuje mnoho prostoru a snadno si zvykne na záchodovou mísu. Což znamená, že králíci nepotřebují neustálé venčení nebo pohyb, ačkoli se skvěle hodí k procházkám na vodítku.
 • Králíci jsou zvídaví a hraví - skvělý společník pro Vaše dítě. Nikdy se spolu nebudou nudit. Mohou se dožít až 10 let, a tedy mohou být dětem věrnými kamarády po dlouhou dobu.
 • Péče o králíky je také poměrně levná. Nevyžadují drahé krmivo ani hračky a jejich veterinární péče je obvykle levnější než u psů nebo koček. Jsou také velmi čistotní, takže je nemusíte často koupat.
 • Králičí srst je hypoalergenní! Ta-da! Skvělá alternativa, pokud je některý člen domácnosti alergický na kočičí nebo psí srst.

Nevýhody pořízení králíka jako domácího mazlíčka

 

Nevýhody se však najdou všude, stejně jako v tomto případě.

 • Pokud hledáte láskyplného domácího mazlíčka, tak toto není možnost, kterou hledáte hledáte, zejména pokud je to samec. Ano, jsou to společenská zvířata, ale na mazlení a tulení jako se psem nebo kočkou můžete zapomenout (samozřejmě existují i výjimky). Králíci jsou také na mazlení křehcí, zejména jejich kostra. 
 • Jak jsme uvedli výše, králíci mohou být křehcí a vyžadují opatrné zacházení. Děti je při hrubším zacházení mohou snadno poranit, což může zranit jak samotné zvíře, tak i dítě. Proto je třeba děti předem poučit, jak s králíky správně a bezpečně zacházet.
 • Králíci mohou vrhat. Ano, stejně jako kocouři, a vůbec to nejsou pachy alpských hor. Zejména pokud jde o nekastrované králičí samce.
 • Zuby - rostou neustále. A protože rostou, králíci potřebují neustále něco hryzat, takže musíte být obzvlášť opatrní s dráty a věcmi v domácnosti, které možná bude chtít Váš mazlíček vyzkoušet. Další nevýhodou králičích zubů je, že je třeba je občas opilovat, opět kvůli jejich neustálému růstu, a to může provést pouze veterinář, který se specializuje na hlodavce.
 • Králík nemá silné srdce, takže byste měli být obzvláště opatrní při hlasitých zvucích nebo nečekaných okamžicích.
 • Pokud již máte jiná domácí zvířata, dbejte na to, aby nezranila již tak křehkou chlupatou kuličku.

Je Vaše dítě připraveno mít králíka?

Než si pořídíte králíka jako domácího mazlíčka, je důležité zvážit, zda je Vaše dítě připraveno na zodpovědnost spojenou s chovem domácího zvířete. Při zamyšlení se nad tím, zda je Vaše dítě připraveno mít králíka, je třeba zvážit věk dítěte.


Důležité je také pochopit, zda má Vaše dítě o péči o králíka zájem. Pokud je myšlenka pořídit si králíka jako domácího mazlíčka neláká, pravděpodobně nebude ochotno se o něj řádně starat. V neposlední řadě je důležité zvážit, zda má Vaše dítě na péči o králíka v zájmovém chovu dostatek času a energie. Mělo by být připraveno trávit každý den čas krmením, čištěním a hraním si s Vaším mazlíčkem. Než si ho tedy pořídíte, určitě s dítětem proberte všechny aspekty :-).

28.02.2023