EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Pes se bojí ohňostroje: co dělat?

Pes se bojí ohňostroje: co dělat?

S příchodem svátků přichází strach většiny majitelů psů - ohňostroje. Bohužel ani to, že je sami odmítáte neznamená, že jim budete moci zabránit.

 

Psi mají často strach z ohňostrojů a jiných hlasitých zvuků, což je zcela normální reakce. Proč? Psi jsou citliví na zvuk a mohou se bát nejen ohňostrojů, ale i hromů, výbuchů a dokonce i zvuku televize. Věděli jste, že psi mají mnohem citlivější sluch než lidé? Ano, slyší 35krát lépe než lidé.

 

Ohňostroj může psa nejen vyděsit, ale také vyvolat úzkost a vzrušení. Pojďme se tedy společně podívat na důležité kroky, které můžete podniknout, abyste svému pejskovi pomohli cítit se bezpečně a pohodlně. Zde je několik tipů, co dělat, když se Váš pes bojí ohňostroje:

 

  • Vytvořte bezpečný prostor. Když se objeví zastrašující zvuky, pes začne hledat tiché, klidné místo. Tím se často stává koupelna, zadní místnost nebo místnost bez oken a také sklep. Pokud takové místo máte, zařiďte ho a připravte psovi měkké místečko s hračkami, aby se cítil co nejpohodlněji. Můžete také pustit uklidňující hudbu, která přehluší zvuky ohňostroje.
  • V době největšího ohňostroje nepouštějte psa z domu ani s ním nechoďte ven. Pro psa to bude šok, zejména s vědomím, že se nemá kam schovat. To může Vašemu chlupáči způsobit další psychické trauma. Pokud musíte vzít psa ven, mějte ho na vodítku a pod kontrolou. Nepouštějte ho z vodítka, ani když je poslušný. Nečekaný zvuk ohňostroje v blízkosti ho může vyděsit natolik, že uteče nebo bude agresivní. V prvním případě mu nezapomeňte nasadit obojek s Vašimi kontaktními údaji.
  • Buďte svému psovi nablízku. I když to v hlučné společnosti není vždy možné, alespoň jej častěji kontrolujte. Nejdůležitější pro Vašeho čtyřnohého mazlíčka je věrný přítel v okolí, a hlavně klidný! Zachovávejte proto v blízkosti svého pejska klid, uklidňujte ho a mluvte na něj. Nabídněte mu pamlsky, hračky a další formy pozitivního posílení, které odvedou jeho pozornost od hluku.
  • Použijte uklidňující feromony. Například difuzér nebo obojek, které mohou snížit úzkost Vašeho psa. Můžete je najít na internetu, ale ujistěte se, že jsou určeny pouze pro psy nebo zvířata! Protože ty lidské mohou dráždit jemný psí čich.
  • Poraďte se se svým veterinářem. Někdy může strach způsobit další utrpení, například epileptický záchvat nebo zhoršit zdravotní stav. Proto byste se měli poradit s veterinářem o možných variantách sedativních přípravků, které by Vašemu psovi pomohly zvládnout jeho strach.

Řiďte se těmito radami, které Vašemu chlupáči pomohou tuto znepokojivou situaci zvládnout. Nezapomeňte, že během ohňostroje zajistí Vašemu psovi nejlepší klid Vaše přítomnost a nikdy ho nenechávejte bez dozoru.

Přejeme Vám krásné chvíle a šťastný nový rok!

29.12.2022