EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Vánoční stůl: co se rozhodně nesmí dávat domácím zvířatům?

Vánoční stůl: co se rozhodně nesmí dávat domácím zvířatům?

Vánoce jsou za dveřmi, ulice se pomalu zdobí vánočními světýlky a hračkami a vůně skořice a hřebíčku vyvolává nekonečnou touhu po šálku teplého svařáku. Ale nejen naše chuťové pohárky jsou na Vánoce dráždivě zvědavé, i naše domácí mazlíčky láká vše na stole svou vůní.

 

Ale tady nastává problém - co z našeho stolu bychom neměli dávat našim domácím mazlíčkům?

 

Lidské jídlo - různé vařené, smažené, dušené maso, zelenina, ovoce atd., a to nemluvím o polotovarech. Lidé jsou od přírody všežravci, což se o našich čtyřnohých přátelích říci nedá. Proto Vám napíšeme krátký seznam potravin, na které byste si měli dávat obzvlášť pozor.

Co se kategoricky nesmí dávat zvířatům:

  • Kosti, ať už vařené, smažené nebo jinak zpracované. Po úpravě totiž křehnou a při kousnutí se mohou rozlomit na kousky s ostrými hranami a tím poškodit zažívací trakt.
  • Říční ryby. Ano, ano! Patří sem i všemi oblíbený vánoční kapr. Při jeho konzumaci hrozí riziko nejen proto, že má kosti, ale také kvůli možné infekci helminty.
  • Čokoláda. Sladkosti obecně škodí všem! Mohou způsobit cukrovku nebo obezitu i u zvířat. Ale čokoláda je pro Vašeho psa přímo velmi jedovatá.
  • Potraviny obsahující kvasnice. Zvíře, které není zvyklé jíst krmivo na bázi kvasnic, bude jen trpět - kvašení, nadýmání a bolestivé koliky nejsou zrovna to, co byste si přáli, aby Váš mazlíček dostal k Vánocům. 
  • Citrusy. Dobrý den, žaludeční potíže! A také podrážděný čich 
  • Hrozny. Studie spojují konzumaci tohoto ovoce se zhoršenou funkcí ledvin u psů. U koček žádná taková studie provedena nebyla, ale raději to doma nezkoušejte.
  • Cibule a česnek. Nutno říci, že Češi těmito dvěma druhy zeleniny při vaření nešetří, a není divu! Pro zvířata jsou však obě zeleniny škodlivé a dokonce jedovaté, zejména pro psy.
  • Avokádo. Populární a zdravá bobule obsahuje persin. Tento toxin způsobuje psům a kočkám vážné zažívací potíže. 
  • Alkohol. Ten je samozřejmě škodlivý pro všechny, ale vzhledem k tomu, že zvířata nedisponují enzymem, který odbourává etanol, způsobí i malé množství alkoholu otravu.

Tím samozřejmě seznam nekončí, ale zde máte kratší seznámek potravin, na které je třeba si dát pozor zejména u našich chlupáčů. A zatímco kočky jsou v jídle vybíravější, našim psům může chutnat cokoli, co má rád sám páníček 

28.11.2022