EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Jaké parazity mají potkani?

Jaké parazity mají potkani?

            I přesto, že mnoho lidí vlastní domácí hlodavce, zejména potkany, nejsme schopni kvůli jejich příbuznosti s těmi divokými oddělit věci jako přenášení nemocí, objevení „tajemné komnaty“ v našich bytech a občasné překousnutí kabelu s faktem, že tato zvířata jsou velmi inteligentní, pořádkumilovná, a navíc nepohrdnou příležitostí umýt se. Chovem takového zvířete se můžete spolehnout na věrného přítele, kterého lze dokonce vycvičit na různé povely. I když za Vás pravděpodobně neudělá ratatouille, určitě Vám zlepší život. Takové zvíře však také vyžaduje péči a neměli byste zapomínat, že i domácí hlodavec může dostat parazity.

Jak může potkan získat parazity?

 

            Nejprve je třeba poznamenat, že parazité mohou být buď vnější, nebo vnitřní. Zevně se potkani mohou nakazit od jiných domácích zvířat, která venčíte. Zajímavým faktem je také to, že přenašečem může být také... drumroll.... PANÍČEK! Tedy vy :-) Možná se ptáte, jak to? Po příchodu domů si myji ruce a nejsem žádná "špindíra". Ano, to možná ano, ale věděli jste, že vajíčka a larvy krev sajících parazitů se mohou dostat do domu přichyceni na oblečení, botách, taškách a kabelkách? Které z nich se takto mohou přenášet a jaké jsou příznaky jejich infekce u potkanů?

 

  • Blechy – tito parazité si zamilují nejen Vašeho psa nebo kočku, ale také potkana. Tento krev sající hmyz má červenohnědou barvu. Blechy lze odhalit tak, že je vyčešete speciálním hřebenem. Nejčastějším místem výskytu je hlava a zátylek. Po napadení se zvíře škrábe na svědivých místech, kde se tvoří vínové krusty.
  • Vši – Všimli jste si, že Váš čtyřnohý přítel se hodně škrábe a krvácí? Svědění kůže, které je doprovázeno vředy a změnami vzhledu srsti, je případem vší. Stačí rozhrnout srst a na chlupech najdete bílá vajíčka, která připomínají lupy.
  • Vši krysí – Přestože jsou potkani čistotní, jsou náchylní k ektoparazitům, z nichž jedním jsou krysí vši neboli Polyplax spinulosa. Na tmavě zbarvených zvířatech je obtížné je spatřit, protože jejich barva je sama o sobě červená. Jejich vajíčka však nalézt lze - jsou světle zbarvená, podobají se lupům, ale nelze je setřást, protože jsou pevně přilepená na srsti speciální směsí. Mohou být zaměněny za vši, ale přítomnost jakýchkoli světle zbarvených vajíček na srsti stačí k tomu, abyste se měli na pozoru! Nejčastěji se vyskytují na hřbetě v blízkosti ocasu. Napadení potkanů domácích je doprovázeno silným a vysilujícím svěděním kůže hlodavce, potkan domácí se stává velmi neklidným, škubavým, často se intenzivně škrábe, odmítá přijímat potravu a dochází k postupnému vyhubnutí. 
  • Klíšťata – Existují dva typy klíšťat - kožní a ušní. Tito parazité mohou být pro potkana bohužel smrtelní. Chcete-li parazita odhalit, měli byste své zvíře pravidelně prohlížet a přejíždět mu rukou po srsti. Roztoče je možné odstranit rostlinným olejem, který je třeba nakapat. Roztoči na těle potkana vykazují charakteristické příznaky: vypadávání srsti a tvorbu četných zduřelých červených ranek na krku, hlavě, páteři a ramenou hlodavce. Způsobují sarkoptózu, při které se zvířeti vytvoří malé bradavice, většinou na tlamě. 
  • Klíšťata postihují převážně jemnou kůži ucha, ušního boltce a nosu a projevují se žlutými nebo červenými výrůstky na uších, nose, končetinách a genitáliích.
  • Svrab – Jde o druh roztočů, kteří způsobují svrab. Žijí na povrchu kůže, kde se živí svrabem a sají krev. Pokud má potkan příznaky, jako je ztráta chuti k jídlu, časté drbání, strupy a mezery v kůži, mohou být příčinou svrabu roztoči. 
  • A některé další druhy.

 

Pokud si všimnete jakýchkoli změn v chování svého čtyřnohého přítele, je nejlepší vyhledat pomoc odborníků. V lékárně je samozřejmě k dispozici mnoho volně prodejných prostředků, ale nechtěli byste raději odbornou radu od veterináře? Po zjištění jakýchkoli parazitů MUSÍTE ošetřit i boudu a všechny okolní předměty. Nezapomeňte ošetřit také rány, abyste vyléčili a zlepšili imunitu Vašeho zvířete pomocí EnteroZoo! 

29.10.2022