EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Proč činčila slintá a ztrácí na váze? Příčiny a léčení.

Proč činčila slintá a ztrácí na váze? Příčiny a léčení.

Bohužel pro nás, majitele, jsou naši čtyřnozí přátelé náchylní k různým onemocněním a často je jejich zdraví pro nás předností. Nemoci bohužel neminou ani roztomilé činčily a mohou se objevit v důsledku nesprávné péče nebo krmení. Někdy si majitel může všimnout nadměrného slinění, které doprovází úbytek na váze. Jaké jsou tedy příčiny a jak se dá vše léčit?

 

Problémy se zuby

 

            Zuby rostou činčilám průběžně po celý život, proto je důležité zajistit jim správnou výživu, aby jí zuby nepřerostly.

            Slintání nebo trvale vlhká oblast pod bradou je známkou problémů se zuby. Může být také doprovázeno neustálým třením tlamy, úbytkem váhy, změnou potravních preferencí, kdy je zvíře v jídle "vybíravější" a zaměřuje se více na měkkou stravu.

 

Zubní problémy mohou zahrnovat:


  • Přerostení korunek a následný špatný skus.

Co dělat? Tento problém je velmi nežádoucí, proto vezměte činčilu co nejdříve ke zkušenému veterináři, který je v narkóze zkrátí.

  • Stomatitida (zánět sliznice tlamy) – bolestivé vřídky v tlamě, zarudnutí a nadměrné slinění.

Co dělat? V tomto případě by měla být tlama ošetřena antibakteriálními léky a rozhodně byste se měli poradit s veterinárním lékařem. Do vody můžete také přidat EnteroZoo, který pomůže vyčistit sliznici od bakterií a též při průjmu, který často doprovází problémy se zuby.

 

Jak by měla vypadat zdravá tlama činčily?

       

Činčily mají 20 zubů (16 stoliček a 4 řezáky) – měly by být rovné, bez odštěpků, vrypů a tmavnutí, a jasně oranžové barvy. Spodní zuby jsou o něco delší než horní. Přední zuby jsou umístěny nad zadními zuby.

            Pokud má činčila bílé, světle žluté zuby, je nutné doplnit stravu o stopové prvky, vápník a vitamíny. Ty lze doplnit podáváním kopřivy, minerálních kamenů s vápníkem pro hlodavce, a občasným podáváním tablet glycerofosfátu vápenatého nebo glukonátu vápenatého.  

 

Možné příčiny zubních problémů:

  • Nevhodná strava. Nezapomínejte, že strava musí být výživná. Kromě měkké stravy by v jídelníčku měly být přítomny minerální kameny nebo větvičky.
  • Nedostatek brousku na zuby.
  • Nedostatek minerálů a vitamínů.
  • Dědičnost. Roli zde hrají deformace lebky nebo čelisti.
  • Problém se může vyskytnout i u kojících samic.

Přítomnost těchto příznaků však může naznačovat závažnější problémy. V každém případě je vhodné okamžitě navštívit veterinárního lékaře, aby problém identifikovat.

 

Abyste se nemuseli obávat, je třeba také připomenout, že EnteroZoo lze podávat jak březím, tak i kojícím zvířatům. Pokud tedy chcete mít jistotu, že se vaší činčile, i té nejmenší, daří dobře, můžete přípravek používat preventivně, podle potřeby nebo pro udržení zdraví vašeho zvířete. To je přece pro každého majitele to nejdůležitější!

29.09.2022