EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Proč má papoušek výrůstky na zobáku a jak je léčit?

Proč má papoušek výrůstky na zobáku a jak je léčit?

Výrůstky na zobáku papouška mají mnohé příčiny. Od hormonálních poruch až po napadení parazity. Všechny tyto nemoci mají podobné vizuální projevy a zdánlivě stejné příznaky. Léčba by se proto měla odvíjet od stanovení diagnózy odborníkem. Více se o tomto tématu dozvíte v dnešním článku. 

 

Knemidokoptóza

 

Vyrůstky na papouščím zobáku může způsobovat roztoč rodu Knemidocoptes. Jedná se o pokročilé stadium onemocnění, protože roztoči nejprve postihují pařátky. Pokud papouškovi nevěnujete náležitou pozornost a včas nezahájíte léčbu, parazité se rychle množí díky obsazení zobáku a voskovky. 

 

Příznaky: neklid způsobený svěděním, zarudnutí postižené oblasti, hrbolatá a porézní kůže, pokřivený zobák (intenzivně roste).

 

Léčba: Ptáky ošetřujte speciálními léky dvakrát až třikrát v desetidenních intervalech. Při každém ošetření klec papouška vydezinfikujte.

 

Hyperkeratóza

 

Pokud je kůže na voskovce ztluštělá, rozprostřená do všech stran, mění barvu na tmavě hnědou a toto zabarvení je nepravidelné – papoušek pravděpodobně trpí hyperkeratózou. Nebezpečí onemocnění spočívá v tom, že změněná kůže překrývá nosní dírky, což ztěžuje dýchání. Pták je neklidný a neustále se snaží si přebývající vrstvu kůže, která mu brání v dýchání, odloupnout. Onemocnění se častěji vyskytuje u samic. Hyperkeratóza se od ostatních onemocnění zobáku liší absencí změkčení a změn ve struktuře tkáně, nevyskytuje se u ní hnisání ani hlenovitý výtok z nozder.

 

Léčba: Příčinou onemocnění je nedostatek vitaminu A v těle papouška. Změňte jídelníček a obohaťte ho o potraviny obsahující karoten, jako je mrkev, rajčata, papriky nebo listy pampelišky. 

 

Nekróza

 

Nekrózu způsobuje bakteriální nebo virová infekce. Vizuálně se projevuje tvorbou bradavic a změnou barvy skusu. Může ji doprovázet svědění. Často se objevuje jako následek těžké rýmy. Bez správné léčby způsobuje nevratné změny, změknutí voskovic, poruchy krevního oběhu a v nejhorším případě smrt.

 

Léčba: Může probíhat pouze ve specializovaném zařízení. Končí odstraněním hnisání v celkové anestezii a následnou antibiotickou terapií. Po skončení léčby ATB je dobré papouškovi do krmiva přidávat veterinární přípravek EnteroZOO, který napomůže očištění ptačího organismu od zbytků léčiv. 

 

Novotvary, nádory

Papoušci vlnkovaní mohou stejně jako lidé trpět bradavicemi a papilomy. Ve většině případů se objevují v případě oslabeného imunitního systému. Při pohmatu nejsou tyto výrůstky pro ptáka nijak bolestivé.

 

Papilom je infekční onemocnění způsobené papilomavirem, často v důsledku herpesu. Diagnostika a léčba musí být okamžitá. V případě zanedbání může dojít k výraznému zhoršení zdravotního stavu ptáka a ztrátě chuti k jídlu. Papilom se může kdykoliv rozvinout v maligní nádor. Příčina této možné metamorfózy zatím nebyla stanovena.

 

Léčba: Lokální léčba zinkovou mastí nebo tradičními prostředky: šťáva z vlaštovičníku, česnek, odvar z bramborových slupek. Postižené místo ošetřujte, dokud papilom neodpadne. Upravte jídelníček ptáka na základě doporučení veterináře a obohaťte jej o potraviny obsahující vitamíny. Imunitu papouška je vhodné podpořit i pravidelným podáváním veterinárního přípravku EnteroZOO. 

 

Mechanické poškození (trauma)

 

Bradavice na zobáku může způsobit také pohmoždění nebo odření kůže. Jakékoli zdánlivě drobné poranění papouška by měl vyšetřit odborník. Následky zanedbání péče mohou být velmi ničivé – od zánětu až po nádor.

21.08.2022