EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Otok psí tlapky. Příčiny, léčba

Otok psí tlapky. Příčiny, léčba

Otok je nadměrné hromadění tekutiny ve tkáních způsobené poruchou výměny vody mezi mezibuněčnou tekutinou a krví. K otoku může dojít v důsledku onemocnění nebo traumatu. Kdy by měl majitel psa zpozornět? 

 

Edematózní tekutina, nazývaná také transsudát, se skládá z vody, elektrolytů a malého množství rozpuštěných bílkovin. Jeho složení závisí na příčině a místě otoku. Otok podkoží je nejvýraznější na končetinách, méně v oblasti hrudníku a na ventrální části krku. Otok může být celkový (po celém těle) nebo lokální, omezený na určitou část těla (např. na jednu končetinu).

 

Otok se souvisí s typickými patologickými procesy, které se vyskytují u značného množství psích onemocnění. Otok psí končetiny není nemoc, ale příznak, který vzniká z mnoha důvodů:

 

1. Zvýšený cévní tlak, žilní kongesce (funkční selhání pravé strany srdce; lymfadenitida, žilní trombóza).

2. Snížený onkotický krevní tlak, který mohou způsobovat následující příčiny:

- hladovění v důsledku omezeného množství bílkovin ve stravě a nedostatečného krmení;

- negativní bilance bílkovin u různých onemocnění zažívacího traktu (zhoubný nádor, chronický průjem atd.).

- zhoršená funkce jater při tvorbě bílkovin;

- nadměrný úbytek bílkovin, především albuminu, při chronickém onemocnění ledvin;

- pes může mít oteklé tlapky v důsledku rozsáhlých popálenin, kdy se bílkoviny vylučují jako součást exsudátu.

3. Zvýšená propustnost cévní stěny. Vzniká pod vlivem vazoaktivních látek, jako jsou serotonin, histamin, prostaglandiny, bradykinin apod., které se uvolňují při poškození buněk v důsledku kontaktu s toxickými, dráždivými látkami, po uštknutí hady, včelami, jiným bodavým hmyzem, při traumatizaci tkání (kousnutí, řezné rány apod.). Tyto otoky se vyznačují bolestivostí a zvýšenou místní teplotou.

4. Zhoršený průtok krve. Vzniká v důsledku stlačení žíly v důsledku těsného obvazu, pevné fixace intravenózního katétru sádrou. Je nutné odstranit obvaz, katétr uvolnit a nebo jej odstranit. Otok by měl po několika hodinách ustoupit.

 

K otoku může dojít i v důsledku vnějšího působení nebo poranění.

 

Například: 

 

  • Sebepoškozování: psi si obvykle olizují nebo koušou tlapky. Dlouhodobé tření nebo působení velké síly však může způsobit otok tlapky.
  • Okolní prostředí: psi mají na rozdíl od nás obnaženou kůži tlapek, a přestože jejich polštářky jemnou pokožku chrání, jsou stále zranitelní a vystavení různým vnějším faktorům.
  • Cizí předměty jako jsou kousky skla, kameny, neošetřené dřevěné podlahy, dětské hračky, ostré kuchyňské předměty, šperky atd. – ty mohou snadno způsobit poranění a následný otok tlapky. 
  • Ostatní zvířata: kousnutí hmyzem může také způsobit otok tlapek. Totéž se může stát, pokud v domě žijí další domácí zvířata, například ptáci nebo kočky. Při hře se pes může taktéž s velkou pravděpodobností poranit.
  • Rány: představují hlavní příčinu otoků a kromě bolesti mohou způsobovat i zánět.
  • Další příčiny: bakterie, plísně, paraziti, špatná hygiena, dráždivé látky z vnějšího prostředí.

Jak se zachovat v případě otoku tlapky?

Nejprve zkontrolujte, zda se jedná pouze o otok nebo i o poranění. V případě poranění ránu jemně očistěte, naneste tenkou vrstvu veterinárního přípravku EnteroZOO pro urychlení hojení poranění, v případě potřeby udělejte obvaz a neprodleně kontaktujte veterináře.    

Otok je patologický proces nikoliv nemoc, může však vážně ohrozit život psa. Pokud váš mazlíček pravidelně trpí otoky končetin, měli byste se obrátit na veterináře, aby neduhy diagnostikoval a léčil příčiny (původ onemocnění) a zároveň zmírnil otok psích tlapek.

21.08.2022