EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Jak se starat o novorozená koťata?

Jak se starat o novorozená koťata?

V ideálním případě se zdravá kočka o koťata výborně postará a od lidí nepotřebuje pomoc. Existují však i jiné situace, kdy je potřeba vědět, jak o novorozená koťata správně pečovat.

Březost a porod je fyziologický proces v životě zdravé kočky. V prvních hodinách po porodu se u kočičí mámy tvoří mlezivo. Je to mléku podobná látka, která obsahuje mnoho užitečných složek včetně protilátek. Ty novorozeným mláďatům poskytují imunitu během prvních dnů života. Postupem času se hladina protilátek v mlezivu snižuje a přeměňuje se na mléko. Než se u koťat objeví zuby, mléko se pro ně stává hlavním zdrojem potravy, obsahuje bílkoviny, tuky, sacharidy a další látky nezbytné pro normální a správný vývoj. Důležité je zařídit teplý a útulný kočičí domeček na klidném místě a suchý, měkký pelíšek. V této fázi je třeba zasahovat co nejméně, pouze důkladně krmit kočku matku, jejíž organismus krmení potomků trpí silnou zátěží. Platí pravidlo: zdravá matka, zdravé potomstvo.

Někdy se ale může stát, že péči o novorozená koťata musí převzít majitel kočky. Může k tomu dojít z různých důvodů, například:

  • když má kočka příliš málo mléka nebo vůbec žádné;
  • když kočka koťata dmítá nebo je vůči nim agresivní;
  • když kočka zemře nebo uteče;
  • pokud je kočka nemocná a užívá léky (v těchto případech je mléko pro koťata toxické);
  • když má kočka těžkou mastitidu;
  • pokud je u komplikovaného porodu proveden císařský řez (v závislosti na podané antibiotické léčbě);
  • když má kočka rakovinu.

Ať už je příčina jakákoli, výsledek je stejný – k ošetřování mláďat je třeba přistupovat velmi vážně. Existuje několik důležitých aspektů a stojí za to si každý důkladně vysvětlit.

Domek pro koťata

Obvykle se jedná o domek, který lze pořídit v chovatelských potřebách, ale můžete si jej vyrobit i vlastnoručně, například z kartonové krabice. Musí být zateplený. K tomu můžete použít nahřívací polštářek zabalený do ručníku nebo plastové láhve naplněné teplou vodou. Nejlepší variantou je elektrická vyhřívací podložka – přikryjte ji savou plenou nebo dekou.

Správné krmení

Potřebujete speciální přípravek (např. mléko pro koťata od Royal Canin) a láhev s dudlíkem. Vše je k dostání v pet centrech a zverimexech. Přípravek je třeba naředit podle návodu. Před kojením je potřeba směs zchladit na teplotu přibližně 38 °C. Kotě obvykle přestává sát mléko v okamžiko, když je syté a odvrací se od dudlíku. Množství vypitého mléka se liší podle věku a velikosti kotěte (od 3 ml do 20 ml krmiva). Je velmi důležité dodržovat frekvenci krmení. Musíte si uvědomit, že krmení bude vyžadovat více času. Novorozená koťata by měla být během prvních dvou dnů krmena každé dvě hodiny a poté každé tři hodiny až do jednoho týdne věku. Od sedmi dnů do dvou týdnů věku každé 4 hodiny. Od stáří 14 dnů do 22 dnů každých 6 hodin. Poté do 1 měsíce věku čtyřikrát denně. Od jednoho měsíce věku lze koťatům dávat speciální mokré krmivo (v tomto věku nejlépe paštiku v konzervě), a jakmile ho začnou žrát, lze k jej doplnit suchým krmivem povoleným od jednoho měsíce věku. Do mokrého krmiva je vhodné pravidelně přidávat veterinární přípravek EnteroZOO, který zajistí přirozenou očistu organismu mláděte od všech škodlivých látek nebo bakterií.  Prevence je obzvláště důležitá u koťat, protože jakákoliv nemoc se u mláďat vyvíjí rychleji než u dospělých jedinců, a proto je pravděpodobnější, že bude mít fatální následky.   

Speciální masáž

Kočičí matka svá koťata olizuje nejen proto, aby byla čistá a upravená. Pohyby jejího jazyka stimulují svalstvo, trávicí trakt a močový měchýř. Po každém krmení byste proto měli kotěti otřít uši, hlavu, hřbet, boky a tlapky hadříkem (nejlépe lněným), mírně navlhčeným teplou vodou. Poté kotě přetočte na záda, udělejte mu několik krouživých pohybů na břiše kolem vyústění pupeční šňůry a krouživými pohyby mu masírujte vnitřní stranu stehen kolem močové trubice a konečníku, aby se mohlo vymočit a vyprázdnit.

Hygiena

Je velmi důležité udržovat v domě čistotu a předměty, které se používají k péči o koťata, sterilizovat. Před jakýmkoliv kontaktem s koťátkem je třeba umýt si ruce vodou a mýdlem a láhev a dudlík dezinfikovat vroucí vodou. Naředěnou směs uchovávejte v chladničce nejdéle 12 hodin a před podáním ji ohřejte v hrnci s horkou vodou přímo v láhvi. Upozorňujeme, že k tomuto účelu nesmíte používat mikrovlnnou troubu.

Jak vidíte, kočičí matku je možné nahradit. Stačí zodpovědnost a dodržování několika jednoduchých pravidel. Pokud máte pochybnosti nebo trpíte nedostatkem času, můžete se obrátit na veterinární kliniku, kde se o mláďata dokáží postarat.

19.07.2022