EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Trauma oka u morčete. Příčiny, první pomoc, léčba, prevence.

Trauma oka u morčete. Příčiny, první pomoc, léčba, prevence.

K poranění rohovky u morčete může dojít v důsledku celé řady příčin. Například kvůli poškrábání senem, při úrazu nebo infekčním onemocnění. Jak se má zachovat majitel zvířete a v jakém případě je nejlepším řešením chirurgické odstranění oka? Dozvíte se z dnešního článku.  

Poranění oka může způsobit jak vlastní chování zvířete, tak chyba majitele. Zánět rohovky se navíc může rozvinout jako následná komplikace po jiném onemocnění.

Nejčastější příčiny poškození oční sliznice jsou:

  • Seno. Morčata ráda hrabou v seně a tuhé stéblo trávy může snadno poranit citlivou sliznici.
  • Cizí těleso pod očním víčkem. Morče vycítí, že mu v oku něco vadí. Začne si oko zadní tlapkou škrábat, čímž si nečistoty ještě víc zatlačí pod víčko a výsledkem je zánět.
  • Sousedovo kousnutí. Morčata ve stejné kleci spolu ne vždy vycházejí a pak dochází ke střetům. Větší a silnější zvíře může snadno ublížit slabšímu jedinci.
  • Detergenty. Pokud se ke koupání morčete používá nesprávný přípravek a mýdlová voda se mu dostane do očí, může vzniknout zánět.
  • Použití syntetických prášků k odstranění zápachu. Pokud se taková látka použije uvnitř klece, mohou její částečky zůstat zvířeti na tlapkách. Poté se snadno dostávají do očí a působí problémy.
  • Pohmoždění oka po nešťastném pádu. To se může stát každému zvířeti.
  • Komplikovaná mrtvice. Jedná se o chronické slzení, v jehož důsledku se na oku mohou tvořit krusty, které brání odtoku slz. Pokud se sliznice a okolí oka pravidelně nečistí, může oko „otéct“. Zvíře, které utrpělo mrtvici, se už není schopné o sebe řádně postarat.
  • „Mastné oko“. Tento problém se vyskytuje u kulatých očí, kde víčko začíná klesat a dostane se do něj příliš velké množství prachu a špíny, což způsobí zánět slzné žlázy.

První pomoc

Poranění rohovky jsou poměrně bolestivá. Morče bude pravděpodobně v úzkostném stavu a oko si bude tlapkou třít nebo ho vůbec neotevře. Může se objevit zarudnutí víčka nebo zákal rohovky. Nepohodlí a bolestivost mohou vést k nechutenství. Pokud jste si některého z výše popsaných symptomů všimli, je na čas neprodleně kontaktovat veterináře.

Ještě před návštěvou ordinace zvíře pozorně prohlédněte a zjistěte, zda v oku není cizí těleso. Pokud ale nemáte jistotu, že předmět dokážete samostatně odstranit bez toho, abyste zvířeti ublížili, svěřte jej do rukou veterinárního odborníka. Zamezte zvířeti kontakt s okem, aby si jej rozškrábalo do krve.

Následně prohlédněte klec a pokuste se zjistit, jak k traumatu došlo. Nestresujte se, pokud se vám nepodaří odhalit příčinu na první pohled – veterinář zřejmě dokáže tuto otázku zodpovědět.    


Léčba

V případě těžkého traumatu se občas doporučuje chirurgické odstranění oka. Tady však pozor: pokud nejde o uvážený názor veterináře, kterého dobře znáte a o jeho odborném stanovisku pochybuje, poraďte se i jinde.

Odstranění oka bývá jediným řešením pouze v následujících případech:   

  • Vysychání oka způsobené nekrózou – důsledek zánětlivého procesu v pokročilém stádiu.
  • Úraz s otevřeným krvácením.
  • Oko, vypadlé z důlku.
  • Nádorová onemocnění.

Seznam není v žádném případě úplný, vyskytují se i zvláštní případy, ale ani zde není potřeba na operaci spěchat. Ve všech ostatních případech lze oko vyléčit, i přes to, že se jedná o dlouhodobý proces.

Preventivní opatření a rehabilitační péče

  • Pokud morčeti poškodilo rohovku seno, vyměňte podestýlku za granule. Neabsorbují o nic hůře a vy se zbavíte strachu, že si váš mazlíček nechtěně ublíží.
  • Pokud zánět oka vznikl jako zdravotní komplikace po prodělaném onemocnění, dbejte na pravidelné kontroly u veterináře i na včasnou podporu imunity zvířete pomoci přípravku EnteroZOO. Jemně čistí organismus morčete od veškerých bakterií a škodlivin, včetně zbytků léků, pokud nějaké užívá. 
  • Pro léčbu očního zánětu se většinou předepisují speciální oční kapky. Pokud má zvíře podrážděné nejen oko, ale i kůži v oblasti očního okolí, EnteroZOO použijte k urychlení hojení. Jemnou vrstvičku gelu stačí nanést na bolavé místo a opakovat podle potřeby. Dbejte ovšem na to, aby se přípravek nedostal do přímého kontaktu s oční sliznicí.
  • Pokud chováte více morčat v jedné kleci, pořiďte klec každému jedinci zvlášť. Umístěte je však vedle sebe tak, aby zvířata zůstala v kontaktu, ale nemohla si navzájem ublížit.
  • Pečlivě zkontrolujte klec – zda se například neuvolnil nějaký drátek, o který by se mohlo morče poranit.
  • Nepoužívejte syntetické přípravky pro odstranění pachů, raději si vyhraďte čas na pravidelné čištění. Vyměňte přípravky, které jste používali na koupání zvířete, za jiné – nechte si poradit v chovatelských potřebách.
25.01.2022