EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Co dělat při podchlazení psa během zimní procházky?

Co dělat při podchlazení psa během zimní procházky?

Dlouhé procházky se psem za mrazivého počasí mohou být nejen hezké zpříjemnění víkendu, ale zároveň mohou způsobit i podchlazení vašeho mazlíčka. Hrozí to obzvlášť v případě malých pejsků nebo zvířat s oslabenou imunitou či se zdravotními problémy. Jak snížit riziko podchlazení, případně poskytnout zvířeti první pomoc? Dozvíte se v dnešním článku.

Choulostivost na chlad se u jednotlivých psích plemen značně liší. Například pro huskyho není pět stupňů pod nulou žádný mráz ale příjemný chlad, boxer už při této teplotě mrzne a malá čivava se velmi rychle vážně podchladí. V každém případě je rozhodně lepší nenechávat psa v zimě venku příliš dlouho.     

Podchlazení: preventivní opatření

  • Trénování odolnosti organismu je pro psy stejně důležité a prospěšné jako pro lidi. Svého mazlíčka proto příliš nerozmazlujte. Přiměřený pohyb v chladných teplotách od útlého věku snižuje citlivost na chlad i u krátkosrstých psů.
  • Zimní strava by měla být výživnější, zejména pro psy chované venku nebo v kotcích. Dbejte ovšem na dostatečný pohyb, abyste se pak na jaře nepotýkali s problémy způsobenými přebytečnou váhou psa.
  • Pes by měl mít dostatek čerstvé vody. Sníh vodu nenahradí.
  • Procházky v zimě by měly být kratší než v teplých měsících a aktivnější, s běháním a skákáním. Za větrného počasí je třeba procházky ještě více zkrátit, protože vítr přispívá k rychlému podchlazení. Venčete raději čtyřikrát denně po dvaceti minutách než dvakrát za den dvě hodiny.
  • Chodíte-li na procházky do přírody, vyhněte se břehům řek a zamrzlým rybníkům. Nikdy nevíte, zda je led dostatečně silný a váš pes se nepropadne do ledové vody. 
  • U citlivých pejsků by se zimní procházky měly zavádět postupně. Začněte chodit ven na deset, patnáct minut a dobu strávenou venku postupně prodlužujte.
  • Nenechávejte psa dlouho ležet nebo sedět na sněhu, na zemi nebo chodníku.
  • Pokud je vašemu psovi velká zima, pořiďte mu teplou kombinézu nebo pončo. Nejdůležitější je před mrazem chránit ledviny a močopohlavní systém, protože tyto orgány se podchlazují jako první. Výběr psího oblečení je v současné době opravdu široký.
  • Pokud je psovi zima na tlapky, pořiďte mu speciální botičky nebo návleky na tlapky. Ochrání nejen před zimou, ale i před škodlivými látkami, které se ve větších městech používají na údržbu ulic – sůl, chemicky aktivní směsi apod. K ošetření polštářků tlapek v extrémních mrazech je vhodné používat speciální krém, který seženete v chovatelských potřebách nebo veterinární lékárně. V krajním případě postačí i vepřové nebo husí sádlo.

Podchlazení bývá největší hrozbou pro nemocné psy, kojící a březí feny, štěňata a zvířata v „důchodovém“ věku. V těchto případech je dobré dbát i na pravidelnou podporu imunity, kterou lze posílit podáváním veterinárního přípravku EnteroZOO. Tento průhledný gel na bázi křemičité sloučeniny a vody jemně ale účinně odstraňuje ze zvířecího organismu veškeré nepotřebné látky, škodliviny a bakterie. Psí organismus má pak dostatek sil bojovat i s případným podchlazením, pokud k němu přece jen dojde.    

Jestliže chováte psa venku, připravte jeho boudu na chladné počasí s dostatečným předstihem. Vše zajistěte tak, aby do boudy neproudil průvan a aby byla 8-10 cm nad úrovní země. Psí boudu neumisťujte vedle topných zařízení.

Jak poznat podchlazení?

Je-li pes podchlazený, uvidíte to na něm hned:

  • Pes se třese a nezmění to ani návrat do teplého bytu.
  • Tělesná teplota klesne pod 37,5 °C;
  • Sliznice v tlamě vyblednou a ztratí zdravý růžový odstín;
  • Zvíře má tendenci stočit se do klubíčka a schovat se do tepla – pod topení, ke krbu, do postele atd. 
  • V akutních případech může docházet ke snížení tělesné teploty pod 36 °C nebo ztrátě vědomí. Puls zvířete bývá slabý, srdeční frekvence se zpomalují.

První pomoc

Důležité je si pamatovat, že silné podchlazení může způsobit nenávratné změny ve fungování vnitřních orgánů zvířete, proto je nezbytná kontrola u veterináře.

Pejska musíte každopádně dostat co nejrychleji do tepla a pokusit se ho zahřát. Použijte k tomu teplou přikrývku a nahřívací láhev s vodou. Pokud vám pes skočil nebo spadl v zimě do vody, měli byste ho po návratu domů zahřát v teplé vaně. Poté postupujte stejně jako v případě běžného podchlazení a neprodleně kontaktujte veterináře.

04.01.2022