EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Nachlazení psa. Příčiny a postup léčby

Nachlazení psa. Příčiny a postup léčby

Mnoho majitelů psů o nachlazení čtyřnohých kamarádů ani neslyšelo. Většina domácích mazlíčků totiž žije v dobrých podmínkách, má k dispozici kvalitní krmivo a vede aktivní život. I přes to ale vždy existuje riziko, že se pes nakazí virovou infekcí. Ne vždy dáváme pozor na sebemenší onemocnění našeho mazlíčka. Je však lepší si uvědomit, že i mírná infekce může mít vážné následky. Co může způsobit nachlazení psa a jaké jsou příznaky počátečních stádií nemoci?

Nachlazením nejčastěji trpí štěňata a starší psi, stejně jako podvyživená nebo přetížená zvířata, která mají z různých důvodů oslabený imunitní systém. Pokud má váš pes silnou imunitu, je dobře živený, dostává vitamíny, minerály a další živiny, pravděpodobně si ani nevšimnete, že je nachlazený. Silný pes se s nemocí vypořádá sám během několika dní. Jediným příznakem nachlazení může být v tom případě mírná ospalost a nechuť k jídlu. Pokud má však pes oslabený imunitní systém a špatnou „rodinnou anamnézu”, může nemoc nabývat závažnějších forem. Pojďme se podívat na faktory, které mohou vyvolat nachlazení.

Nedostatečná výživa

Ačkoli to zní jako klišé, výživa je jednou z hlavních příčin nemocí. Nevyvážená nebo nevhodná strava, nedostatek vitamínů, minerálů a dalších živin může vést k poruše imunitního systému. Imunita psa je snížena, a proto je oslabena odolnost organismu vůči různým virům a mikrobům.

Podchlazení

Ve většině případů může k nachlazení psů dojít v důsledku podchlazení při dlouhých procházkách v zimě nebo v dešti. Zvláště nebezpečné je brát psa ven hned po koupání. I mírný průvan může způsobit nachlazení a rýmu. Aby byl imunitní systém vašeho psa silný a jeho termoregulace neustále pod kontrolou, měli byste ho otužovat již od štěněte a zavádět procházky při nižších teplotách.

Dědičnost a popularita plemene

Pokud jde o dědičnost, je tu víceméně vše jasné, nicméně popularita plemene ovlivňuje jak zdraví zvířete, tak i délku jeho života. Někteří bezohlední chovatelé provozují v honbě za ziskem množírny a o zdraví zvířat se nestarají. U fen tak dochází k „opotřebování“ organismu, každý další vrh je proto čím dál slabší. To vše má přímý vliv na imunitní systém. Organismus zvířete je náchylnější k patologickým onemocněním a také k nachlazení.

Věk

S přibývajícím věkem se zhoršují základní funkce psího organismu, oslabuje se imunitní systém a zhoršuje se schopnost bojovat s infekcemi. Starší zvířata proto potřebují více péče a pozornosti.

Nízká aktivita

Pomalý život v městském bytě snižuje odolnost organismu vůči různým onemocněním. Aktivní a dlouhé procházky posilují imunitní systém a podporují zdraví a fyzickou sílu zvířete.

Špatné životní podmínky

Studené a vlhké prostory, průvan a nedostatečná preventivní zdravotní péče nakonec vedou k nemocem včetně nachlazení. Abyste předešli nachlazení u psů, zajistěte jim teplé a suché místo na spaní a plnohodnotnou a správnou výživu. Neumisťujte spací místo do průvanu nebo do blízkosti topných zařízení. Po koupání zvíře důkladně otřete a nechte ho uschnout v teplé místnosti se zavřenými okny.

Kontakt s nemocným zvířetem

Pokud si váš mazlíček hraje venku s nemocným psem, je pravděpodobnost nákazy nejen nachlazením ale i dalšími infekčními chorobami a parazity velmi vysoká.

Klíšťata a další parazité

Blechy, červi, roztoči a další parazité výrazně oslabují imunitní systém. Přenášejí nebezpečné infekce. Aktivním množením potlačují a oslabují organismus. Oslabené tělo je náchylné k různým nemocem a nedokáže s nimi samo bojovat. Základní preventivní péči je proto včasné očkování a odčervení.

Příznaky, jejichž souhrn může naznačovat, že váš pes je nachlazený:

  • Horký a suchý nos
  • Horečka (pes má teplotu a třese se)
  • Změna chování
  • Výtok z čumáku, slzení
  • Kašel
  • Kýchání
  • Matná srst

První pomoc v domácích podmínkách by měla vypadat následovně:

  • Svému psovi dopřejte především klid, dostatek čisté, čerstvé a teplé vody a vitamíny obohacenou stravu. Pokud pes odmítá jíst, zkuste ho krmit teplým masovým vývarem.
  • Psa držte v teple a suchu. Zamezte případnému průvanu.
  • Místo na spaní přikryjte teplou dekou. Pokud se váš pes třese nebo mu je zima, dejte mu do pelíšku nahřívací polštářek nebo plastovou láhev s teplou vodou či sáček s nahřátou solí.
  • Přidejte doplňky stravy – využijte veterinárních přípravků na podporu imunity a očistu organismu. Skvěle funguje například gelový sorbent EnteroZOO: tím, že na sebe váže veškeré škodlivé a toxické látky, včetně různých virů, napomáhá zvířeti rychleji se uzdravit.
  • Pravidelná masáž je velmi dobrá pro jeho zahřátí. Rozproudí krevní oběh, zajistí pocit bezpečí a pohodlí.
  • Výtoky z čumáku a očí odstraňujte vlhkou houbičkou. Pokud jsou oči a čumák suché, používejte zvlhčující kapky.
  • Omezte délku procházek, zejména v chladnějších měsících. Abyste zabránili dalšímu podchlazení zvířete, pořiďte mu teplou kombinézu.

Na závěr je důležité zmínit, že veškeré manipulace v domácích podmínkách nenahradí návštěvu veterinárního lékaře. Navíc některé z uvedených symptomů mohou svědčit o mnohem vážnějších onemocněních než je běžné nachlazení.

06.11.2021