EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Proč pes odmítá krmivo? Příčiny a řešení

Proč pes odmítá krmivo? Příčiny a řešení

Existuje mnoho důvodů, proč může pes odmítat jíst. Abychom mohli tuto situaci nějak ovlivnit, je nutné nejdřív pochopit, co jí způsobilo. Kdy můžete zůstat v klidu a kdy už se jedná o skutečný problém? Více informací přinášíme v dnešním článku.

Pokud se obáváte, že váš pes jí méně, než je doporučeno výrobcem krmiva, pak je docela možné, že je vše v pořádku. Doporučené denní množství spotřebované potravy je průměrná hodnota. Mnoho psů, kteří konzumují 60 – 70% doporučeného množství krmiva, jsou absolutně zdraví. Nicméně, k odmítnutí potravy u psů dochází též v důsledku onemocnění.

Navzdory skutečnosti, že mnoho psů vydrží bez jídla po dobu dvou dnů bez vážnějších zdravotních problémů, je lepší neodkládat návštěvu veterinární kliniky.

Stejně jako lidé i psi mohou mít různé důvody k tomu, aby odmítali krmivo a oblíbené pamlsky.

Například:

  • Nemoc - Snížená chuť k jídlu u psů je běžným indikátorem probíhající nemoci, zvláště pokud má pes i další příznaky zdravotních problémů. Ztráta chuti k jídlu u psů sama o sobě nemusí vždy znamenat závažné onemocnění, ale je nutné stav zvířete zkonzultovat s veterinárním lékařem. V nejhorším případě ztráta chuti k jídlu může svědčit o rakovině, infekci, onemocnění jater nebo ledvin. První pomoc však dokážete poskytnout sami, a to v podobě veterinárního přípravku EnteroZOO. Pokud se jedná o nějakou bakteriální či virovou infekci nebo otravu, je velice pravděpodobné, že dvojitá dávka sorbentu bude stačit k očištění trávicího systému, a problém s krmením rychle zmizí sám sebou.
  • Nemoci zubů - Pes může přestat jíst, protože něco v tlamě mu způsobuje bolest. Zkontrolujte, zda pejsek nemá zlomené nebo chybějící zuby, zánět dásní nebo otok.
  • Nedávná očkování - Přestože očkování za posledních sto let zachránilo miliony psích životů, mají i klasická očkování vedlejší účinky. Jedním z nich je právě dočasná ztráta chuti k jídlu.
  • Změna prostředí nebo nepřátelské okolí - Pokud měl pes před cestou dobrou chuť k jídlu, pak po přemístění do neznámého prostředí může chvíli odmítat i oblíbené pamlsky, a to z důvodu stresu.  
  • Zvláštnost povahy a charakteru. Někteří psi jsou vybíraví a začínají odmítat krmivo jakmile není splněna aspoň jedna z podmínek „ideálního prostředí“ - pejskovi chybí soukromí, kdy je přítomný jiný pes nebo další zvíře, miska není umytá nebo je umístěna v nepohodlné výšce apod.

Co dělat, když pes nežere?

Předtím, než se rozhodnete jak situaci řešit, musíte spolehlivě znát příčinu nechutenství vašeho chlupáče.

Pokud je důvodem ztráty chuti k jídlu nemoc, může lékař předepsat speciální dietu. Psi někdy nemají rádi takovou „ošizenou“ stravu, zvláště pokud jsou pravidelně krmeni pamlsky nebo nějakými lahůdkami ze stolu. Tak jak tak se nikdy nepokoušejte krmit psa násilím. Proberte situaci s veterinářem - může předepsat léky na stimulaci chuti u psa nebo dokonce intravenózní krmení.

Pokud však pes odmítá krmivo kvůli špatné náladě, nepohodlí nebo stresu, existuje několik možností, jak tento problém vyřešit.

  • Krmení pamlsky
  • Krmení striktně podle harmonogramu, obvykle dvakrát denně
  • Procházky před krmením
  • Změna prostředí, ve kterém pes žere. Pokud obvykle krmíte psa spolu s dalšími zvířaty, zkuste ho chvíli krmit samostatně. Můžete také vyměnit misku nebo zvolit jiné umístění. V důsledku těchto pokusů lze pochopit, co má pes rád, co je pro ně pohodlné a co naopak způsobuje stres.
  • Změna značky nebo formy krmiva (mokré/suché)
05.08.2021