EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Příznaky stárnutí kočky. Jak se postarat o zvíře ve vyšším věku?

Příznaky stárnutí kočky. Jak se postarat o zvíře ve vyšším věku?

U některých ras koček se fyzické příznaky stárnutí začínají projevovat již v sedmi letech, zatímco jiné rasy se budou ještě i ve věku deseti let chovat jako koťata. Kočka je obvykle považována za „seniora“ tehdy, je-li jí více než 11 let. Jak se postarat o mazlička v „důchodovém“ věku? Dozvíte se o tom z našeho nového článku.

Uvedeme 5 nejčastějších příznaků a stavů, kterých si u mazlíčka, jež dospěl ke svému seniorskému období, můžete všimnout:

  1. Buď spí neustále...nebo nespí vůbec. I když je normální, že se kočky s věkem „zpomalují“, poruchy spánku mohou znamenat jak změny související s věkem tak i vážnější zdravotní problémy. Pokud si všimnete, že kočka neustále spí, spí hlouběji než obvykle nebo naopak je v noci aktivnější a ani přes den toho moc nenaspí, vyhledejte raději radu veterináře.
  2. Zmatené nebo neobvyklé chování. Pokud je vaše kočka zmatená u běžných aktivit (nemůže například najít svůj pelíšek), možná se blíží její „zlatá léta“. Může to být ovšem i příznak kognitivních problémů a tedy potíže v oblasti mozku zvířete.
  3. Problémy se stoupáním po schodech nebo skákáním. Artritida je u starších koček běžná. I když nemusí kulhat nebo vykazovat jiné zjevné příznaky onemocnění kloubů, je pro ni stále obtížnější vyskočit po schodech nebo vylézt na nábytek.
  4. Náhlé hubnutí nebo přibývání na váze. U starších koček může být úbytek hmotnosti známkou zdravotních problémů - od onemocnění srdce a ledvin až po cukrovku. Potřeba krmiva a energie se může u některých domácích mazlíčků s věkem zvyšovat a kočky mohou hubnout rychleji, než si to dokáží kompenzovat jídlem. Na druhé straně jak kočky stárnou, jejich metabolismus se zpomaluje, takže už nepotřebují tolik kalorií jako tomu bylo dříve. Pokud si všimnete, že vaše kočka začíná přibírat na váze, může být vhodné přejít na krmivo pro starší kočky.
  5. Neupravená srst. Důvodem mohou být bolesti v důsledku artritidy (kočka se zkrátka nedokáže již otočit tak daleko, jak by potřebovala) nebo problémů se zuby.

U starších koček je třeba počítat s návštěvou veterináře každých šest měsíců. Pokud však zaznamenáte jakékoli změny v chování nebo vzhledu zvířete, neváhejte se na odborníka obrátit okamžitě.

Jak zlepšit kvalitu života kočky v „důchodovém“ věku?

  • Volte kvalitní krmivo určené pro starší zvířata, obsahující vyšší dávky potřebných vitamínů a minerálů.
  • Zajistěte pravidelnou preventivní detoxikaci pomocí vhodných veterinárních přípravků, například EnteroZOO. Navíc tím podpoříte imunitu, která bývá u starších zvířat oslabená. 
  • Umístěte kočičí pelíšek na teplém a klidném místě bez průvanu. Zvláště pokud zvíře trpí na artritidu tak navíc i na nižším místě, aby se nemuselo namáhat skákáním.
  • Bydlíte-li ve větším bytě nebo domě, rozmístěte po vašem obydlí vícero kočičích misek a i toalet tak, aby váš mazlíček k nim měl nepřetržitě volný přístup a nikdy je neměl daleko.
  • Pečujte o kočičí kožíšek. Pravidelné vyčesávání pomůže nejen udržovat dobrou kvalitu srsti, ale také upevní vztah s vaším mazlíčkem.
  • Stárnutí je přirozeným procesem, nikoliv nemocí. Pravidelná fyzická aktivita proto kočičce jedině prospěje.  Nepřestávejte si s ní hrát.               
15.05.2021