EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Rapidní hubnutí u křečků: příčiny a řešení

Rapidní hubnutí u křečků: příčiny a řešení

U tak miniaturního zvířete jako křeček je pravděpodobné, že si nevšimnete změny váhy ihned. Rapidní ztrátu váhy však nejčastěji doprovází i ztráta chuti k jídlu a změna chování. Kdy a proč byste měli zpozornět, a jak se správně postarat o vašeho mazlíčka se dozvíte v novém článku.

Než se pustíme do diskuze o hubnutí, pojďme nejdřív zjistit, kolik by měl vážit zdravý křeček. Váha se samozřejmě liší rasa od rasy. Níže však najdete pět u nás těch nejčastěji chovaných:

  • Křeček zlatý (syrský) – 85-150 gramů
  • Džungarský křeček – 40-60 gramů
  • Čínský křeček – 35-45 gramů
  • Křeček Roborovského – 20-30 gramů
  • Campbellův křeček – pouhých 15-20 gramů

Důležité je vědět, že k rapidní ztrátě váhy dochází pouze v důsledku zjevného nebo i skrytého onemocnění!

Mezi základní příčiny patří:

  1. Stres, způsobený změnou prostředí nebo životních podmínek. Křeček může začít odmítat i oblíbené pamlsky, natož běžné krmivo. Výsledkem je pak úbytek váhy.
  2. Nemoc, ať skrytá nebo zjevná, související s infekcí, parazity nebo selháváním některých vnitřních orgánů.  

Jak postupovat?

  • Nebudeme originální, když vám povíme, že byste měli dbát na prevenci. Vzhledem k opravdu malé velikosti křečka se stává, že úbytek váhy není hned vidět, proto je dobré jednou za týden křečkovu váhu zkontrolovat - použijte k tomu obyčejnou kuchyňskou váhu. Všimnete-li si značného rozdílu, navštivte raději veterináře. Je možné, že úbytek váhy nebudou doprovázet změny v chování, což znamená, že příčina hubnutí může být zjištěna jedině po odborném vyšetření.
  • Popřemýšlejte, zda za poslední dobu v životě křečka došlo k nějakým změnám. Může jít o přemístění klece, stěhování, rozšíření domácnosti o nového domácího mazlíčka – dalšího křečka nebo nějaké jiné zvíře. Zkuste chvíli pozorovat, jak reaguje na jeho přítomnost, zda je vystresován nebo ne.
  • Začněte zapisovat, kolik toho křeček přibližně snědl nebo vypil. Usnadněte tím pak i práci veterináři. Zkontrolujte stolici.

Ať už se jedná o jakoukoliv nemoc, podpora imunity opravdu neuškodí. Použijte k tomu veterinární přípravek EnteroZOO, který rychle a šetrně čistí organismus od případných škodlivin. Jedná se o sorbent na bázi křemičité sloučeniny a vody, který má jemnou gelovou strukturu. Malé částečky navazují na sebe to, co v organismu zvířete nemá co dělat, a odvádějí takovéto „nečistoty“ se stolicí ven. Dávkování pro křečka je následující: cca 1/3 kávové lžičky 1-3x denně rozmíchat do malého množství napájecí vody nebo podávat rozmíchané v přiměřeném množství vody plastovou stříkačkou do dutiny ústní. Poslední zmíněný způsob je ideální v případě, kdy křeček odmítá jídlo.            

Máte doma křečka? Řešili jste někdy problémy s jeho váhou?

28.04.2021