EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Přeprava psa v autě: jak na to?

Přeprava psa v autě: jak na to?

I z pejska se může stát nadšený cestovatel, pokud k tomu bude mít vše potřebné a páníček zajistí vhodné podmínky. Dneska si proto popovídáme o tom, jak bezpečně cestovat s vaším mazlíčkem a co všechno byste měli mít po ruce.

Základní pravidlo, které však bývá hodně často porušováno, zní - pes musí být připoután stejně jako všichni ostatní, kdo v autě jedou nebo se musí nacházet v bezpečné přepravce. Převážet psa volně v autě není dobrý nápad.

Všechny ostatní varianty, jako např. pes ležící volně v kufru, na klíně u řidiče nebo volně se pohybující po autě, jsou nepřípustné. Představte si situaci, kdy se pejsek cestou lekne nějakého hlasitého zvuku a začne vystresovaně skákat po celém vozidle. To už je riziková situace, která může skončit i dopravní nehodou. Přece jen se těžko dá řídit v plném provozu a zároveň lovit šokované zvíře. Navíc pokud budete muset např. prudčeji zabrzdit, může si pes nechtěně ublížit.

Bezpečné varianty převozu psa v autě vypadají následovně:

  • Umístit pejska na zadním sedadle, přičemž sedadlo je přikryté dekou nebo ochranným potahem. Následně připoutejte psa pomocí speciálního postroje. Rozhodně speciální postroj nenahrazujte obyčeným venčícím – ten určitě není vhodný, neboť není dostatečně pevný.
  • Pokud se jedná o menšího psa, dejte ho do cestovní přepravky. Ta by však také měla být zafixována na zadním sedadle pomocí bezpečnostního pasu nebo jiného pevného úvazu.
  • Vozíte-li psa v kufru, instalujte tam pevné mříže nebo sítě, kterými oddělíte kufr od zbytku auta a také psa od zavazadel.
  • Nejlepší a nejbezpečnější způsob cestování pro vašeho mazlíčka zůstává speciální uzavřená přepravka, která je připevněna k podlaze kufru auta. I přesto, že vám bude jistě líto, zavírat psa „do klece“, věřte, že se jedná o nejohleduplnější řešení.

Pozor: za nepřipoutaného psa vám může policie udělit pokutu do výše dvou a půl tisíc korun.

Do zahraničí

Plánujete-li delší výlet mimo Českou republiku nezapomeňte na to, že pejsek také musí mít všechny doklady. Pas, zdravotní osvědčení i potřebné doklady o očkování. Zkontrolujte vstupní podmínky země, kam se chystáte, aby při příjezdu do cíle nedošlo k nepříjemnému překvapení.

Hygiena a režim

Samotná cesta a změna prostředí může být pro zvíře velmi stresující záležitostí. Buďte na to proto připraveni.

  • Vyvenčete psa před odjezdem. Čeká-li vás dlouhá cesta, vyhraďte si čas na delší procházku, aby se pejsek dostatečně unavil a mohl v autě na chvíli usnout.
  • Cestou dělejte přestávky, během kterých nechte pejska napít a proběhnout se.
  • Umístěte do přepravky oblíbenou deku a hračky – zkrátka všechno, co může zvíře uklidnit a připomenout mu domov.
  • Mějte po ruce vodu a pamlsky a zajistěte dobré větrání v interiérech auta.  
  • I psi občas trpí cestovní nevolností, která se projevuje zvracením, únavou a celkovým vyčerpáním. Pomáhají na to homeopatické léky, proto je vhodné se před delší cestou poradit s veterinářem a zajít do lékárny. 
  • Ke zvracení může docházet i v případě, že se pejsek před cestou přejedl. V tom případě je dobré, pomůžete-li zvířeti vyprázdnit žaludek – většinou pak zmizí i zdravotní potíže. Mějte po ruce pár sáčků sorbentu EnteroZOO. Skvěle pomáhá pročistit trávicí systém od zbytků jídla a případných toxinů a škodlivin.   

  Šťastnou cestu vám a vašemu mazlíčkovi přejeme!

14.04.2021