EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Noční mňoukání: jak jej kočku odnaučit?

Noční mňoukání: jak jej kočku odnaučit?

Po náročném dni si konečně dáte sprchu a s vidinou pořádného odpočinku se těšíte do postele. Problém je však v tom, že vaše kočka má trochu jiné plány – jak vám přece má jinak dát vědět, že vás má ráda než mňoukáním v průběhu noci, případně brzkých ranních hodinách. Pokud tyto řádky zcela přesně vystihují vaši situaci, dejte si pauzu a přečtěte si náš článek.

Začneme dobrou zprávou – tento zlozvyk je odnaučitelný, jen to chce trochu času a trpělivosti.

Nejvíc aktivní bývají kočky v ranních hodinách, tedy bohužel přesně tehdy, kdy my lidé, vychutnáváme poslední hodiny spánku před začátkem nového dne. Mňoukání a škrábání na dveře, pokud se jedná o kastrovanou kočku nebo kocoura, znamená jen to, že zvířeti chybí vaše pozornost. „Už jsem si i zvykla probouzet se každý den ve čtyři ráno jen proto, abych dělala společnost svým kocourům u ranní snídaně. Granule v miskách mají pořad, nicméně vyžadují moji přítomnost. Bez toho se ani jeden ráno nenažere. Takže jedním okem je pozoruji, zatímco druhé nejsem schopná ani otevřít. Strávíme tak společně půlhodinky, pak si jdu zase lehnout. Občas se mi zda, že mám dva kojence“, směje se Katka M. z Ostravy. 

Pokud však nechcete přizpůsobovat svůj spánkový režim vašim mazlíčkům, zkuste k tomu přistoupit jinak.

  • Zaměstnejte kočku. Schovejte třeba její oblíbené granule a pamlsky do různých hraček s otvory, nesypte je do misky. Každý den měňte umístění hraček, aby kočce chvíli trvalo, než je najde. Vy se zatím budete moct vyspat.
  • Unavte kočku. Hodinu před spánkem věnujte vaší kočce, hrajte s ní, přičemž hry by měly být aktivní. Až uvidíte, že už má dost a opravdu si vybila baterky, nakrmte ji a jděte spát.
  • Zabavte kočku. Dejte např. za okno krmítko pro ptáčky a k oknu pak položte kočičí pelíšek. Je velice pravděpodobné, že pozorovat ptáky bude pro vašeho mazlíčka zábavnější, než pokusy o to, vytáhnout vás předčasně z postele.

Pokud žádná z výše uvedených metod nezabere, budete muset trochu přitvrdit. Kočky většinou nesnáší zvuky vysávače nebo fénu, takže když se v noci spustí mňoukání, „odpovězte“ hned pro kočku podobně nepříjemným zvukem. Kočka si časem tyto dva jevy spojí a s největší pravděpodobností vás přestane rušit. Přetrvávají-li problémy s chováním zvířete, zkuste se poradit s veterinářem nebo specialistou na chování koček (veterinárním behavioristou).

07.04.2021