EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Svrab u kočky. Příčiny vzniku onemocnění a následná léčba

Svrab u kočky. Příčiny vzniku onemocnění a následná léčba

Kočičí svrab je nakažlivé onemocnění způsobené parazitickými mikroorganismy, které se dostávají na povrch kůže zvířete. Napadení kočky svrabem je typické pro toulavá zvířata bez domova. Zřídka postihuje kočky žijící v domácím prostředí. Parazité stojící za vznikem svrabu se přenášejí jednak z infikovaných předmětů, ale např. i z ptáků, venkovních nemocných koček nebo dokonce lidí. Svrab sám nezmizí – jedná se opravdu o vážné onemocnění, které bez včasného zásahu veterináře vede k rozsáhlým zdravotním problémům. Více informací se dozvíte v dnešním článku. 

Odkud se svrab bere? 

Za vznikem tohoto onemocnění stojí, jak už jsme se zmínili, mikroskopičtí roztoči neviditelní pouhým okem. Existuje několik typů takových roztočů:

  • Notoedres cati vyvolává rozvoj notoedrózy – svrab, který se objevuje nejdřív především na hlavě a uších kočky, později pokrývá kůži na povrchu celého těla.

  • Sarcoptes canis způsobuje sarkoptový svrab, onemocnění doprovázené silným svěděním.

  • Otodectes cynotis – roztoč, který žije ve vlhkém teplém prostředí, parazituje v uších, způsobuje otodectózu.

Je důležité vědět, že všechny druhy svrabů jsou nakažlivé a infikováni nemusí být jen psi a kočky, ale např. i fretky či králící. Kontakt škůdců s kůží zvířete způsobuje jejich aktivní množení a šíření - samice roztoče kladou vajíčka opravdu rychle (50–60 vajec během životního cyklu). Promptnost reprodukce parazitů může vést k různým komplikacím. Včasná léčba jim však vždy pomůže zabránit.

Jak poznáte, že se jedná o svrab? 

Vývoj nemoci začíná výskytem ložisek zánětů na hlavě a uších kočky, načež se paraziti postupně objevují na zbytku těla.

Onemocnění je doprovázeno následujícími příznaky:

  1. Neustálé svědění. Paraziti se neustále pohybují v kůži, pijí krev a prokousávají si nové „cesty“. Kočka se pořád škrábe a olizuje si ranky.
  2. Chování kočky se mění, je neklidná, může odmítat krmivo a tak následně hubne.
  3. Objevuje se vypelichávání srsti. Nejprve kožich mizí na uších a v okolí tlamy, poté i na krku a zbytku těla.
  4. Mezi typické příznaky patří také zarudnutí a abscesy, neboť právě na takových místech se paraziti hromadí. Vyrážky se tvoří ve formě uzlíků, jež v průběhu času začínají hnisat.
  5. Mohou se zvětšovat lymfatické uzliny.

Zřetelné projevy napadení zvířete parazity se obvykle u svrabu objevují 6. až 7. den. Při absenci včasné a důkladné léčby je riziko navazujících dalších infekcí velmi vysoké. 

Jak se parazitů zbavit? 

V první fázi léčby je nutné odstranění parazitů z kůže zvířete pomoci různých léků. Během doby, kdy jsou zvířeti léčiva podávána, je důležité přísně dodržovat veškerá doporučení vašeho veterináře. I jeden zmeškaný den, kdy jste se vrátili pozdě z práce a na ošetření jste pozapomněli nebo jste jej odložili „na zítřek“ a říkáte si, že se přece nic nestane, může vést ke zhoršení celkového stavu zvířete. Počet parazitů se během 24h opět navýší, čímž se svědění ještě zhorší.

Druhou fází je posílení imunitního systému zvířete. Tady přichází na řadu vitamíny. Když je organismus dostatečně silný, proces hojení se výrazně zrychluje. Při slabé imunitě může organismus bojovat s nemocí déle nebo dokone může svrab znovu projevit.

Zvíře infikované svrabem by mělo být izolováno od ostatních domácích mazlíčků a členů rodiny. Všechny kočičí hračky, deky a předměty, kterých se zvíře pravidelně dotýkalo (např. škrabadlo), musí být pro jistotu vyhozeny nebo po určitou dobu vystaveny nízkým teplotám. Parazité totiž nedokážou přežít teploty pod nulou. Osobní věci by měly být vyžehleny horkou žehličkou, místnost by měla být dobře větraná. Všechny přístupné povrchy se musí dezinfikovat. Tato preventivní opatření pomohou chránit domácího mazlíčka před sekundárním nakažením parazity.

S nemocnou kočkou je lepší manipulovat v medicínských rukavicích. Po ukončení každé léčebné procedury byste si měli důkladně umýt ruce mýdlem a vodou. Při dodržování stanovené léčby již nehrozí riziko infikování, neboť parazité okamžitě umírají.

Pozor – použití různých mastí, předepsaných lékařem, může vést k úplnému vylínání zvířete. Nemějte však obavy, po dokončení léčby svrabu srst rychle doroste.

Je třeba také poznamenat, že obzvláště náchylná jsou k této nemoci koťata, která ještě nemají tak dokonalý imunitní systém jako dospělé kočky. Kompletní a vyvážená strava a pravidelné použití speciálních veterinárních přípravků, např. EnteroZOO, pomůže posílit imunitní systém vaší kočky. Gel EnteroZOO je multifunkčním sorbentem, jež pomáhá podporovat oslabenou imunitu mladých a starších zvířat a šetrně odvádí z těla zvířete škodlivé látky přirozeným způsobem.  

Poznámka na závěr – svrab opravdu nikdy nepodceňujte. I pouhé podezření na napadení vašeho zvířete je důvodem k okamžité návštěvě veterinární ordinace. 

28.03.2021