EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Typické jarní nemoci u koček

Typické jarní nemoci u koček

Změny počasí, teploty a vlhkosti vzduchu, rozkvétající rostliny – tyto jarní klimatické a další změny, stejně jako bakterie, viry a vrozené patologie představují nebezpečí pro kočičí zdraví. Sezónní nemoci u koček se stávají častým důvodem neplánované návštěvy veterináře. Na co byste měli dávat pozor a jak se postarat o prevenci? Povíme vám o tom v dnešním článku.

Na jaře se pravděpodobně může objevit některá z níže uvedených nemocí.

Hypovitaminóza

Po dlouhé zimě tělu zvířete často chybí životně důležité vitamíny. Problém se stává obzvláště akutním, pokud je kočičí jídelníček založen na potravinách a pokrmech, určených ke konzumaci člověkem, nikoliv sestaven „na míru“ veterinářem. Hypovitaminóza se projevuje abnormální chutí k jídlu – požíráním podivných, nepoživatelných předmětů (teď nemluvíme o čerstvé trávě) – kočka se zkrátka snaží problém vyřešit sama a dopřát organismu chybějící prvky a minerály.

Hypovitaminóza se řeší úpravou jídelníčku a dále zařazením veterinárních doplňků stravy a vitamínů. 

Zánět spojivek

K zánětu spojivek může docházet, jakmile začne pylová sezóna. Toto onemocnění doprovází výrazné příznaky – fotofóbie, hnisavý sekret, který vysychá na sliznicích očí a tvoří tvrdé krusty. Dále zčervenání očních víček a neustálá touha kočky dotýkat se očí packami – to vše by vám mělo sloužit jako nápověda k tomu, že je čas navštívit veterináře.

Nemoc se dá zvládnout pomocí dobře strukturované denní péče. Pokud se kočka hodně pohybuje venku, po každém návratu domů by měla podstoupit ošetření očí speciálním dezinfekčním roztokem. V případě závažnějšího průběhu onemocnění se předepisují oční kapky a další přípravky.

Heiletióza

Svrab nebo heiletióza je další typická jarní nemoc. Způsobují ji paraziti - klíšťata, která se vyznačují zvýšenou sezónní aktivitou v březnu až dubnu. Zvířata s oslabenou imunitou – malá koťata, starší a nemocná zvířata – jsou vystavená zvýšenému riziku nakažení. Onemocnění se ovšem nevylučuje ani v případě zdravých a odolných zvířat.

Příznaky heiletiózy jsou malé ranky na kůži, které se objevují na bocích a zádech, na tlamě a na krku. Pokud takovou „vyrážku“ naleznete, měli byste se okamžitě poradit s veterinářem. Nemoc je nakažlivá a vyžaduje správně sestavený léčebný plán, včetně přípravků pro posílení imunity.

Přestože u zdravých a silných zvířat sezónní klimatické změny většinou nezpůsobují závažnější zdravotní potíže, úkolem zodpovědného chovatele je dbát na prevenci a postarat se o včasnou podporu imunity mazlíčka a to dříve, než dojde k nějakému onemocnění. Jedním z podpůrných veterinárních přípravků, které není od věcí mít po ruce, je gelový sorbent EnteroZOO.

Tvoří ho křemičitá organická sloučenina a voda. Žádné chemikálie v něm nenajdete. Přípravek je zcela bezpečný jak pro mláďata, tak i pro březí a kojící samice a stejně tak pro dospělá a starší zvířata. Účinně a šetrně odvádí z těla zvířete nežádoucí látky a toxiny, čistí trávicí systém od škodlivých bakterií, což přispívá k postupnému zlepšení celkového fyzického stavu a podporuje kočičí imunitu. V rámci prevence se EnteroZOO podává jednou denně, dávka se volí podle váhy zvířete

28.02.2021