EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Vakcinace psů: Canine herpes virus

Vakcinace psů: Canine herpes virus

Vakcinace proti herpesviróze (CHV, Canine herpes virus) je důležitá, protože daná infekce je jednou z příčin neplodnosti u fen a úhynu štěňat, včetně těch zdravých a silných. Pokud stále nevíte, o jakém viru mluvíme, dočtete se o něm více v dnešním článku.

Psí herpes napadá zvířata bez ohledu na pohlaví, může se objevit jak u psa, tak i u feny. Virus se přenáší ze zdravých jedinců na nemocné při páření nebo kapénkovou infekcí (sekrety z očí, nosu, tlamy).

Co je to herpes neboli CHV?

Herpes u psů je podobný lidskému herpes viru hlavně v tom, že se umí „schovat“ v těle zvířete a následně o sobě dá vědět při snížení imunity v podobě klinických projevů – oparů. Pokles imunity může být vyvolán stresem nebo nemocí.

Herpes je nakažlivý ve své aktivní fázi. Během latentní fáze, kdy virus „spí“ v nervových gangliích, není hostitel infekční a nepředstavuje nebezpečí pro svoje okolí.

U psů se virus množí na sliznicích dýchacích a pohlavních cest. Štěňata se většinou nakazí od matky přes placentu, mohou být také infikována přímo při porodu nebo krátce po něm. Mláďata se pak pochopitelně mohou nakazit i mezi sebou.

Jak poznám, že se jedná o herpes?

Příznakem infekce u dospělých jedinců bývá slabá rýma, která brzy sama odezní. U psů a fen se mohou vyskytnout drobné vyrážky nebo puchýřky na sliznici pohlavních cest. Vzácně se může rozvinout zánět pochvy nebo zánět očí, občas s trvalými následky v podobě vředu rohovky nebo zákalu čočky.  

U březích fen napadá virus především placentu a vyvíjející se plody. Může dojít ke vstřebání zárodků, potratu, předčasnému porodu nebo porodu mrtvých či slabých štěňat. Ta často zemřou během několika dní po porodu a příznaky nemoci se nestihnou ani rozvinout. Infekce je tak nebezpečná hlavně pro čerstvě narozená štěňat - mláďata starší než  tři týdny většinou přežívají, i když zůstávají po delší dobu infekční pro své okolí. Mezi následky prodělané nemoci patří někdy slepota, jiná závažná postižení očí a nervové záchvaty.

Jak zjistím, že je můj pes hostitelem viru?

V aktivní fázi lze virus identifikovat ze stěru sliznice v tlamě  nebo pohlavních cest. Důvěryhodné výsledky poskytuje výtěr spojivkového vaku oka a krevní test. Ani jedna z daných metod nejde použít v latentní fázi, jelikož se virus nevyskytuje ani v krvi, ani na sliznicích. U štěňat proto často dochází k identifikaci viru až po úhynu, neboť při pitvě jsou vidět charakteristické změny na vnitřních orgánech.

Jako reakci na virus je psí organismus schopen vyprodukovat protilátky, které bohužel v těle nezůstávají dlouho a neposkytují tak dlouhodobou ochranu před novým onemocněním. Žádná specifická léčba CHV v současné době neexistuje.

Jak na prevenci CHV?

Důležitá je celková hygiena prostředí a dobrá pohoda chovaných zvířat, minimalizace stresu a snížení rizika přenosu různých infekcí. Virus je citlivý na běžné dezinfekční prostředky a hůře se množí při teplotách nad 36°C.

Na trhu je současně dostupná vakcína Eurican Herpes 205, vyvolávající aktivní tvorbu protilátek v krvi, které sice nejsou schopné 100% zabránit infekci, ale snižují riziko rozvoje klinických příznaků a úmrtí mláďat. Vakcinace je převážně doporučována březím a hárajícím fenám, měla by se opakovat při každém dalším krytí feny.

Schéma vakcinace vypadá následovně:

1. aplikace na začátku hárání nebo 7-10 dní po krytí
2. aplikace 1-2 týdny před očekávaným datem porodu.

12.02.2021