EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Chirurgický zákrok u kočky: před a po

Chirurgický zákrok u kočky: před a po

K nějakému tomu chirurgickému zákroku dojde v životě domácího mazlíčka aspoň jednou, ať už se jedná o odstranění zubního kamene nebo třeba kastraci. Při jakkoliv náročném zákroku je důležité věnovat pozornost jednak přípravě zvířete na danou proceduru a poté i následné rehabilitaci. Při dodržení těchto dvou kroků výrazně snížíte riziko možných komplikací.

Jak správně připravit kočku na chirurgický zákrok a jaké jsou postupy při pooperační péči? O tom vám povíme více v dnešním článku.

Příprava na jakoukoliv plánovanou operaci začíná tím, že zvíře projde obecným vyšetřením na veterinární klinice. Následně by měl být zkontrolován stav srdce a udělán krevní test. Pomocí biochemického screeningu a klinického výzkumu se zjišťuje stav vnitřních orgánů – odhalují se tak případné skryté patologie a chronické nemoci. Chirurgický zákrok se vždy, pokud nejde o akutní situaci, plánuje dopředu. Zvíře před tím musí být s dostatečným předstihem odčerveno a očkováno proti infekčním chorobám.

Pokud se vše vyvíjí podle plánu, veterinární lékař určí termín zákroku.

Den před operací: základní pravidla

Koťata by neměla jíst minimálně osm hodin před zákrokem, dospělé kočky pak musí držet „hladovku“ dvanáct až osmnáct hodin, přičemž naposledy podané jídlo nesmí být velkou porcí a nemělo by obsahovat kusy masa nebo tvarohu. Poslouží to jako prevence proti zvracení – možné vdechnutí obsahu žaludku do dýchacích cest by mohlo při operaci ohrozit život zvířete.

Zkuste vyvolat stolici a močení těsně před návštěvou kliniky. K tomu pomůže masáž bříška nebo krátká procházka.

Přivezte kočku na kliniku ve speciální přepravce - to aby měla klid a nepokusila se cestou někam uniknout. Ve stejné přepravce ji pak budete moci odvézt zpátky domů.

Péče po zákroku

Podrobné instrukce by měl poskytnout veterinář, nicméně existuje několik běžných pravidel.

  • Léky proti bolesti. Veterinář vám s největší pravděpodobností řekne, kolik prášků a kdy byste měli podávat pro zmírnění bolesti. Nezapomeňte se zeptat na nežádoucí účinky. Před odjezdem z ordinace domů se určitě nebojte zeptat na cokoliv co vás v souvislosti s pooperační péčí zajímá. Pozor! V žádném případě nepodávejte kočce léky určené lidem.
  • Stehy. Veterináři někdy používají místo klasických stehů tzv. sponky či speciální lepidlo. Ať už byla u vašeho mazlíčka použita ta nebo ona technika, zůstává stejné pravidlo - stehů se nedotýkejte a nenechte kočku olízávat bolestivá místa. Použijte u zvířete speciální límec nebo fixační obvaz.
  • Klid. Doporučuje se omezení aktivity zvířete po operaci, protože některé léky mohou zpomalit kočičí reflexy i celkové zhoršení orientace. Každopádně musíte zajistit zvířeti přístup k vodě a dle doporučení veterináře pak i ke krmivu. Je-li to potřeba, pomozte vaší kočičce na její toaletu.
  • Toaleta. Veterináři doporučují používat první týden po operaci místo klasického kočkolitu raději drcený papír nebo jinou měkkou absorbční podestýlku, která neprodukuje prach. Ten by se totiž mohl dostat do rány a způsobit zánět. Velké či tvrdé kusy podestýlky pak zase mohou kočce poranit hojící se ráno nebo poškodit stehy.
  • Imunita. Chirurgický zákrok a následné zotavování představují pro organismus zátěž, takže imunitní systém zvířete má po operaci práce až nad hlavu. Neexperimentujte s novými léky nebo doplňky stravy. Vsaďte raději na veterinární přípravky již v praxi ověřené - například gel EnteroZOO. Nemá chuť ani zápach, je složen z minerálu a vody, nevstřebává se do těla a je absolutně bezpečný jak pro dospělé zvíře, tak i pro mláďata nebo březí kočky. EnteroZOO je sorbent, což znamená, že umí na svůj povrch po užití navázat škodliviny a toxické látky, a to včetně zbytků antibiotik a jiných léčiv zatěžujících játra a ledviny. Jednodušše vše odvede z těla ven, společně se stolicí. Taková šetrná detoxikace posiluje organismus a přispívá k rychlejší regeneraci po chirurgickém zákroku.
20.01.2021