EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Zimní jídelníček morčat: co v něm nesmí chybět?

Zimní jídelníček morčat: co v něm nesmí chybět?

Zima je obdobím, kdy se pro mnoho živočichů mění životospráva a to v důsledku poklesu teplot a celkovému snížení aktivity. Pokud se bavíme o domácích mazlíčcích, i jejich jídelníček musí být pro zimní sezónu upraven - to je úkolem chovatele.

Morčata, i když jsou často vnímána jako nenároční mazlíčci, také vyžadují v zimě zvláštní péči a kvalitní výživu. Pojďme se podívat, jak na to

Pro začátek si připomeňme, čím je trávící systém morčat zvláštní:
 

  1. Ve srovnání s velikostí těla má morče velmi dlouhé střevo. Tato vlastnost předpokládá přítomnost malého množství dobře vstřebatelných sacharidů ve stravě a naopak vysoký obsah hrubé vlákniny.
  2. Morče nemůže ve svém těle syntetizovat vitamín C. Ten je pro zvířata opravdu nezbytný, zejména během březosti, v období stresu nebo při snížené imunitě. Potřeba vitamínu C u morčat je pokryta pouze jídlem. Je zajímavé, že u těchto zvířat nehrozí nebezpečí předávkování vitamíny.


Co by v jídelníčku morčat po celý rok nemělo rozhodně chybět:

  • kvalitní čerstvé seno,
  • čerstvé zelené bylinky: pampeliška, řebříček, jitrocel, kopřiva atd.,
  • obilí: oves, ječmen, pšenice, čočka, kukuřice, slunečnicová semínka, proso, hrášek a sója,
  • speciální vitamíny pro morčata,
  • čistá voda,
  • ovoce a zelenina.


Právě ovoce a zelenina by měly tvořit základ zimního jídelníčku pro morče vzhledem k obsahu potřebných vitamínů a minerálů. Rozdělujeme je na tři kategorie podle toho, jak často se můžou přidávat do jídelníčku.

  • Pro pravidelné krmení jsou vhodné: brokolice, mrkev, červená řepa, okurka, cuketa, řepa, salát, tykev, jablka, švestky, hroznové víno (bezsemenné), jahody, maliny, borůvky, višně a třešně, rybíz.
  • Pro občasné zpestření jídelníčku po malých dávkách se hodí: čínské zelí, kapusta, rajčata, paprika, petržel, špenát, meloun, hruška, meruňka, banán, broskev, klikva, angrešt, ostružiny.
  • Velmi zřídka lze přidat do krmiva květák, brambory, zelí nebo dýni.           

Pokud se stane, že to přeženete s dávkami určitého druhu ovoce nebo zeleniny a dojde k zažívacím potížím, hned se obraťte na veterináře. První pomoc morčátku však můžete poskytnout ihned pomocí střevního adsorbentu, např. veterinárního přípravku EnteroZOO. Rozmíchejte jednu kávovou lžičku gelu v přiměřeném množství vody a podejte plastovou stříkačkou do dutiny ústní. Tady uvádíme dvojnásobnou dávku gelu - za normálních okolností se zvířeti podává cca 0,5 kávové lžičky (např. v případě prevence apod.).

14.12.2020