EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Dalmatin: co o něm víme?

Dalmatin: co o něm víme?

Díky, páne Walte Disneye, za Vaši pohádku „101 dalmatinů“ – zvěčnil jste tímto příběhem jedno skvělé, černobílé a hlavně nepřehlédnutelně puntíkované plemeno pejsků. Uvažujte o tom také si pořídit „puntíka“? Pak nejdříve zvažte všechna pro a proti.

Důvody „pro“:

 1. Dalmatin je stejně čistotný jako třeba kočka. Tráví spoustu času čištěním své srsti.
 2. S dalmatinem po vašem boku rozhodně nebudete trpět nedostatek pozornosti ze strany zvědavých kolemjdoucích kamkoliv se se svým čtyřnohým parťákem vydáte.
 3. Mluvíme-li o dalmatinovi, bavíme se o neuvěřitelně přátelském zvířeti, jež miluje dospělé i děti. Dalmatin se zkrátka stane výborným společníkem pro všechny, hlavně ve větší rodině. Dobře vychází i s jinými zvířaty.
 4. Toto plemeno se vyznačuje vysokou inteligenci. Někdy až moc :) 
 5. Rychle se učí novým věcem, nesmíte však zapomínat na správnou motivaci např. v podobě pamlsků.
 6. Dalmatin se rád zúčastní jakýchkoliv sportovních aktivit, ať už se bude jednat o agility nebo víkend v přírodě s páníčkem.
 7. Tito psi jsou poměrně urostlý – se svou váhou v dospělosti pohybující se mezi 24 až zhruba 32 kg se řadí k středně velkým až velkým plemenům. Přesto je lze bez problémů chovat ve větším městském bytě.

Důvody „proti“:

 1. Dalmatin prakticky neustále líná. Psí chlupy se tedy stanou nedílnou součástí vašeho života a šatníku.
 2. Jedná se o lovecké plemeno, pozor tedy na možný útek za zajícem či srnkou, ale také na sousedovi slepice - situace by nemusela skončit úplně šťastně.
 3. Dalmatin je lehce tvrdohlavý. Jeho výcvik proto vyžaduje určitou trpělivost.
 4. Nevyčerpatelná energie – vlastnost, která vyžaduje správny přístup majitele. Pokud pejskovi nebude věnován dostatek času a příležitost k různým aktivitám, začne si „vybíjet baterky“ všemožnými způsoby, včetně ničení nábytku a čehokoliv dalšího, co mu příjde pod packu.
 5. Dalmatin je příliš přátelský na to, aby hlídal nemovitost nebo pozemek. Pokud si pořizujete psa za těmito účely, zvolte si raději jiné plemeno.
 6. Dalmatin špatně snáší samotu.

Co se zdraví týče, tak tady se moc obávat nemusíte - dalmatini jsou obecně zdravé plemeno. I oni můžou být však náchylní k některým nemocem, jako třeba dědičná hluchota, Urolitiáza – močové kameny nebo ARDS (onemocnění dýchacího aparátu, které zatím bylo zaznamenáno jen u dalmatinů). Mezi další onemocnění patří dysplazie kloubů a záněty kůže. Poslední zmíněnou nemoc však lze vyléčit i v domácích podmínkách pomoci speciálních veterinárních přípravků, např. detoxikačního gelu EnteroZOO. Poznámka na závěr - většině onemocnění se dá předejít koupí štěněte od prověřeného chovatele.

19.09.2020