EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Jak vybrat papouška?

Jak vybrat papouška?

Existuje více než 300 druhů papoušků a mnoho z nich patří mezi tradiční domácí mazlíčky. Jak ale vybrat toho správného papouška právě tak, abyste z něj měli radost dlouhá léta?

O tom vám povíme v dnešním článku.

Pro začátek zde hraje roli několik důležitých faktorů.

  • Pokud se jedná o vaši první zkušenost s chovem ptáka, volte raději menšího papouška. Dobrým společníkem se může stát andulka - rychle se přizpůsobuje novému prostředí, nevyžaduje zvláštní péči a ráda napodobuje zvuky, které slyší kolem sebe.
  • Dávejte pozor na věk pořizovaného ptáčka - neměl by být mladší dvou měsíců. Po tomto období ptáčata již nejsou závislá na matce, umí létat a také samostatně jíst a pít.
  • Pro vašeho nového papouška zajistěte vše potřebné ještě předtím, než si jej pořídíte. Investujte do kvalitní klece - její velikost musí být dostatečná na to, aby v ní mohl pták volně poletovat . Neumísťujte klec poblíž topení nebo elektrických přístrojů či na přímé slunce.
  • Klec se dvěma dvířky je tou nejlepší volbou. Nemusíte tak papouška zbytečně rušit, když mu měníte vodu nebo přidáváte krmnou směs. Optimální počet krmítek – tři: jedno pro základní krmivo, druhé pro minerální doplňky stravy, třetí – pro měkké krmivo nebo nějaké pamlsky. Při koupi papouška se nezapomeňte zeptat, čím byl krmen v obchodě, a pokračujte doma ve stejném režimu alespoň první dva týdny, než si ptáček zvykne na nové prostředí.   

  • Začínajícím chovatelům je doporučováno, jít si vybrat papouška do velkého obchodů s domácími mazlíčky, kde mají ptáci potřebné doklady potvrzující jejich zdraví a zkušení prodavači vám také pomohou s výběrem nejen samotného zvířete, a i všech nezbytných věcí (klece apod.). Pro všechny případy si rovnou pořiďte i „ptačí lékárničku“. Jistě vám příjde vhod, neboť v období aklimatizace u ptáků často dochází k různým zažívacím potížím. Skvělým pomocníkem je v takových situacích veterinární přípravek EnteroZOO, který přispívá ke správnému fungování trávícího systému a zároveň odvádí z těla různé škodliviny.  
  • Při samotném výběru papouška jej pečlivě pozorujte. Zdravý ptáček je aktivní, vesele poskakuje – energicky a rychle se v kleci pohybuje, zároveň by se ale neměl bát lidí. Pokud papoušek sedí nehybně, je s největší pravděpodobností nemocný.
  • Peří by mělo být husté a lesklé. Zvláštní pozornost věnujte podocasní oblasti, konkrétně poblíž kloaky – přítomnost lepkavého peří se zaschlými výkaly v této části svědčí o zažívacích potížích nebo přítomnosti parazitů.
  • Zobák a chodidla by měly být hladké a lesklé. Nožky by měly být při pohledu zepředu bez zakřivení, v rovnoběžné linii těla a všechny prsty by měly končit rovnými drápy.
  • Oči by měly být čisté a jasné. Také nosní dírky umístěné na zobáku by měly být čisté a suché. Zdravý pták je „baculatý“ - vyčnívající hrudní kost naznačuje podvýživu. Papoušek musí dýchat klidně, rovnoměrně a bez slyšitelného pískání.
  • Ptáci mají všeobecně velmi silný metabolismus. Právě proto však bohužel v případě nemoci, bez včasného ošetření, umírají velmi rychle. Je tedy nejen důležité zaměřit se na koupi zdravého papouška, ale i na poskytnutí správných životních podmínek v novém domově. Tím se minimalizuje stres, který papoušek zažívá během přepravy i v jakékoliv, pro ptáka, nové situaci.
19.08.2020