EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Proč je dobré čipovat kočky?

Proč je dobré čipovat kočky?

Od 1.ledna 2020 by měly být podle zákona čipováni všichni psi. V případě koček je rozhodnutí o čipování stále pouze na majiteli a je zcela dobrovolné. Proč a zda byste vůbec měli nechat kočku čipovat? Více jsme se o tom rozepsali v následujícím článku.

Veterináři se shodují na tom, že čipování kočky je (kromě očkování, pravidelných návštěv zvěrolékaře a kastrace) jednou ze základních povinností zodpovědného chovatele. Kočka je ve volné přírodě toulavé zvíře, má tedy velký předpoklad ztratit se, naskytne-li se k tomu příležitost. Díky čipu však máte mnohem větší šanci na to, že se váš malý tulák opět do vaší náruče navrátí.

Čipování je běžnou procedurou, kterou může uskutečnit veterinář v obyčejné veterinární ordinaci. Nejlepší je nechat kočičku načipovat hned při první vakcinaci nebo třeba při kastraci. Žádné věkové limity v případě čipování neexistují a tak se pro tento úkon můžete rozhodnout kdykoliv.

Pokud nevíte, co to vlastně čip je, bojíte se například, že bude kočce nějak vadit, můžete být zcela v klidu. Čip není vetší než rýžové zrnko a implementuje se pod kůži na levou stranu krku pomoci běžné injekce. Aplikace netrvá déle než pár vteřin. Nepříjemné pocity jsou porovnatelné s těmi, které zažívá kočka při očkování a cítí je pouze ve chvíli kdy ji veterinář čip vpravuje na dané místo. Cena čipování se pohybuje v rozsahu 400 až 800 korun. 

K tomu aby čip skutečně plnil svou funkci, musí být aktivován a registrován. Aktivace většinou probíhá hned na stejné klinice a neplatí se za to nic navíc. Veterináři nadiktujete základní údaje o majiteli (jméno, adresa, telefon) a o kočce (jméno, informace o kastraci, zdravotních problémech či operačních zákrocích apod.). Veškeré tyto informace se pak do čipu „zapíší“. O registraci čipu se musí majitel postarat sám a zaevidovat jej na některé z databází (např. v Národním registrů majitelů zvířat). Registrace čipu může stát kolem 200 až 500 korun. Bez následné registrace čipování ztrací význam.

V případě, že se kočka ztratí a dostane se na obecní úřad, městskou policii nebo do útulku, vrátí se díky čipu rychle domů – pracovníci na těchto místech totiž pomocí speciálního skenovacího zařízení hned zjistí všechny údaje do čipu zapsané.        

 

17.07.2020