EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Co je to piroplazmóza a jak ji léčit?

Co je to piroplazmóza a jak ji léčit?

Piroplazmóza patří mezi infekční onemocnění přenášené klíšťaty. Jak se tato nemoc projevuje? Jaká preventivní opatření jsou učinná? O tom vám povíme v dnešním článku. 

Piroplazmóza většinou postihuje psy, ale může se vyskytovat i u jiných zvířat a způsobují ji piroplazmy – jednoduché jednobuněčné organismy, které napadají červené krvinky v těle hostitele.
 
Přenašeči piroplazmózy jsou klíšťata, přičemž rizikovým obdobím, během kterého se pes může nakazit, je nejen jaro, ale bohužel i léto a podzim.

Jak a kdy se nemoc projevuje?

Inkubační doba tohoto onemocnění může být od dvou dnů až do dvou týdnů. Měli byste ihned zpozornit, všímnete-li si u pejska unavenosti, zvyšující se apatie, nechutenství a zvýšené tělesné teploty. Jedním z typických příznaků je změna barvy moči – ta získá specifické červenohnědé zabarvení.

Piroplazmóza má poměrně rychlý průběh, takže je důležité se obrátit na veterináře hned po zjištění prvních potíží. Rozpad červených krvinek, způsobený daným infekčním onemocněním, může totiž bez včasné pomoci vést až k úmrtí zvířete.

Preventivní opatření a léčba

Důležité je vědět, že po prodělání této nemoci se u pejsků na ni nevytváří imunita, proto by jste měli vsadit na důkladnou prevenci. Můžete zvolit speciální vakcínu proti piroplazmózé nebo efektivní antiparazitární ochranu v podobě pipety aplikované na kůži zvířete či obojku proti klíšťatům.

Samotné onemocnění se léčí preparáty, které by měly zbavit psa intoxikace. Vhodné je zapojit do léčby i doplňky strávy a vitamíny (vitamín B, železo atd.) a veterinární přípravky, jež podpoří imunitní systém zvířete v boji s probíhající infekcí. Svoji pozitivní účinnost při onemocnění piroplazmózou prokázal např. gelový sorbent EnteroZOO, který je schopen odvést z těla pejska veškeré škodlivé látky zcela přirozeným způsobem. Přispívá tak ke zlepšení celkového zdravotního stavu vašeho mazlíčka.  

 

10.07.2020