EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Artróza u psů. Příznaky a léčba

Artróza u psů. Příznaky a léčba

Artróza, projevující se bolestí kloubů, není typickou nemocí zasahující jen lidi, ale také zvířata, obzvlášť v jejich starším věku. Včasná diagnostika a následná správná péče však může zaručit vašemu mazlíčkovi plnohodnotný a šťastný život zbytek života.

Příznaky, podle nichž poznáte, že psa trápí bolest kloubů:

  • Nechuť k pohybu, zvláště si tohoto znaku všímejte u aktivních jedinců.
  • Během procházky se pes často zastavuje a váhá – jen tak postává, skoro neběhá.
  • Neochota k chůzi do schodů nebo naskákování do auta.
  • Občasné kulhání, napadání na jednu z končetin – nejčastěji na zadní
  • Po dlouhém spánku pejskovi trvá déle, než se rozhýbe.


Co je vlastně artróza a proč je doprovázena bolestmi?

Styčné plochy kloubů pokrývá pružná tkáň – chrupavka, jejíž účelem je tlumit nárazy při pohybu a otřesech. Chrupavka je tvořena převážně kolagenem a vodou. V průběhu života nebo v důsledku traumatu se chrupavka může ztenčit, načež klouby kostí se začnou třít jeden o druhý. Právě toto tření způsobuje značnou bolest.

Artróza se dělí na dva typy: primární a sekundární.

U starších nebo obezních pejsků se bavíme právě o primární artróze, při níž dochází k opotřebování kloubních chrupavek. Častěji se však vyskytuje artróza sekundární, která je způsobena vlivem nějakého úrazu a není spojená s věkem. Zapříčinit bolest kloubů může přetržení vazů, poškození kolene nebo zlomenina. Také vrozené deformace, jako je třeba dysplazie kyčelního kloubu, které se mohou projevit i po několika letech, mohou být na vině.


Dá se artrózy zbavit?

Lékaři se shodují, že v případě diagnostikování artrózy se jedná o onemocnění nevratné avšak příznaky a projevy nemoci se dají zpomalit. Stav kloubů však už bohužel nikdy nebude takový, jaký býval dřív.

Existují například homeopatika, která tělu dodávají látky i s „návodem“ pro tělo jak si chrupavku dotvořit samo. Pravidelným užíváním homeopatických přípravků lze stav poškozených tkání částečně napravit.

Výbornou podpůrnou aktivitou je plavání v teplé vodě. Plavání pomáhá udržovat svaly aktivní, ty však díky nadnášení vodou nejsou zbytečně zatíženy váhou zvířete.

Právě správná váha je důležitým faktorem při zmírňování příznaků artrózy – i pár kilo navíc dává kloubům zabrat. Konkrétní dietu zahrnující doplňky stravy a správné léky vám doporučí váš veterinář.   

01.07.2020