EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Sponzorujeme Lachtana jihoafrického v ZOO Praha!

Sponzorujeme Lachtana jihoafrického v ZOO Praha!

EnteroZOO má tu čest být sponzorem Lachtana jihoafrického, kterého můžete v České republice spatřit pouze v Pražské ZOO. První lachtani se v pražské ZOO objevili v roce 1934. Jednalo se o dva lachtany kalifornské, které ZOO věnoval Vlasta Burian. V roce 1974 je vystřídali lachtani hřivnatí. Průlom v chovu lachtanů nastal v roce 1991, kdy dorazili první lachtani jihoafričtí – slavný samec Gaston, který zahynul při povodni v roce 2002 a samice Bára a Julinka, které žijí v ZOO dosud.

Tehdejší čtveřice pocházela přímo z přírody a všichni byli velice mladí, a tak s nimi mohla ošetřovatelka začít pravidelně cvičit. Lachtani jsou hraví nejen v zajetí, ale i v přírodě. Malí lachtánci neumí plavat a musí být první dva měsíce doslova na suchu. První tempa si mláďata zkoušejí v malém bazénku a mezi ostatní jdou až o pár měsíců později.

Lachtani patří mezi ploutvonožce, což jsou vlastně šelmy přizpůsobené k životu ve vodě. Mají protáhlé tělo a končetiny ploutvovitého tvaru. Vlastní ploutev je ruční část končetiny, ve které bychom našli stejné kosti jako u všech ostatních savců. Dovedou se potopit do hloubky několika desítek metrů a pod vodou vydrží na jedno nadechnutí až půl hodiny.

Přijďte se na ně do pražské ZOO podívat!

Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

11.06.2020