EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Jak poznat, že má kočka problém s ledvinami?

Jak poznat, že má kočka problém s ledvinami?

Selhání ledvin je častý zdravotní problém, trápí zejména kočky středního a staršího věku. Nemoc je nevyléčitelná, jelikož je to součástí přirozeného procesu stárnutí. Nicméně pokud na to přijdete včas a budete plnit všechny pokyny veterináře, dokážete výrazně prodloužit kočičí život.

K poškozování buněk, které v ledvinách filtrují krev a odvádějí do moče jedovaté zplodiny látkové výměny, dochází během obyčejného procesu stárnutí. Objem poškozené části orgánu se postupně zvětšuje, ledviny nakonec „selhávají“ – přestávají plnit svoji funkci a filtrovat škodliviny, které pak zůstávají v krevním toku a způsobují celkovou intoxikaci organismu zvířete.

Vrozené vady, bakteriální a virové infekce, nádory, otravy můžou zhoršit průběh onemocnění. K náhlému selhání ledvin občas dochází v důsledku srdečních onemocnění nebo ucpání močovodů. V těchto případech se musí reagovat opravdu bleskově. Pokud zvládnete akutní situaci, nemusíte se již tolik bát chronického stavu: kočička bude žít, samozřejmě za podmínky, že veterinář nasadí jí určité léky.

Selhání ledvin se projevuje velmi nenápadně, navíc podobné potíže vyskytují při dalších nemocech jako například cukrovka. Jednoznačný výsledek lze dostat po krevních testech a vyšetření moči. V pokročilejších stadiích kočka více pije (a častěji ji spatříte na WC), ztrácí na váze, mívá zhoršenou kvalitu srsti. Můžou se objevit různé zažívací potíže. V důsledku dlouhodobých problémů s ledvinami může docházet k dehydrataci, žaludečním vředům, tvorbě močových kamenů a chudokrevnosti. To všechno lze léčit pomoci příslušných léků a infuzí.

Nejdůležitějším úkolem majitele je zajistit kočce správný režim a dietu. Speciální krmivo, které se kupuje většinou přímo od veterináře, má zvýšený obsah vitamínů a minerálních látek. Léčená kočka nesmí dostávat žádné pamlsky nebo zbytky jídel, protože by to nepříznivě ovlivňovalo výsledky diety, ale musí mít dostatek čisté vody, neboť žízeň vede k rychlému zhoršení zdravotního stavu. Je dobře taky pravidelně podávat kočce s jídlem gelový sorbent, který pomůže průběžně odvádět z těla toxické látky a zbytky léčiv. Perfektně to zvládá veterinární přípravek EnteroZOO. Pamatujte si ovšem, že sorbent je nutné podávat s odstupem od podání předepsaných léků.

31.05.2020