EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Čím může onemocnět suchozemská želva?

Čím může onemocnět suchozemská želva?

Želvy, jako každé jiné zvíře, mají široké spektrum různých onemocnění. Uvedeme tu několik typů.

Deformace čelisti                              

V důsledku deformace čelisti želva špatně přijímá potravu. Může za to avitaminóza, ale může to být i měkkou stravou. Jakmile zjistíte, že je něco špatně, je nutné se obrátit na odborníka. Dobrou prevencí slouží tuchší strava jako třeba košťály ze zelí, kapusty či květáku. Všem podobným potížím se vyhnete, když taky budete želvu krmit co nepestřejší čerstvou stravou a pravidelně přidávat vitamínové prostředky. 

Deformace krunýře

Deformace znamená nepravidelný tvár krunýře. Může se vyboulit nebo propadnout, silně zploštit nebo vytvořit otvory. Velmi hojný je velbloudovitý vzhled. Mezi časté příčiny patří nedostatek vitamínů nebo vápníku, k čemuž dochází v důsledku špatného, jednostranného krmení. Příliš rychlý růst může zase být následkem překrmování, příliš vysoké teploty v akváriu nebo jakéhokoliv poranění.
Náprava je možná, pokud nejde o mladé zvíře nebo pokud je deformace krunýře v počátečním stadiu. Je nutné se postarat o zlepšení výživy a provádět pravidelné ozařování UV lampou.

Nachlazení, rýma a zápal plic

Poznáte to podle nepravidelného dýchání spojeného s pískáním, vyměšováním hlenu (vznik bublinek u nosu), neochotou k plavání a apatií. Příčina je jednoduchá: průvan, příliš velké rozdíly teplot, vzduchu a vody, všeobecně špatný zdravotní stav zvířete se sníženou odolností. Pokud jde jenom o rýmu, stačí zlepšení životních podmínek (zvýšení teploty vzduchu a vody) k naprostému uzdravení. Pokud je problém závažnější, jen nutné se obrátit na veterináře - doporučené léky mívají vždy úspěch. V tom případě je velmi důležitá je úplná izolace postižených zvířat.

Další onemocnění, o kterých by chovatel měl vědět, jsou:

  • Napadění bakteriemi a klíšťaty
  • Měknutí krunýře
  • Naběhlá víčka
  • Nádory a karcinomy
  • Plísně
  • Roztoče
  • Otoky
  • Otravy

Pamatujte si, že v případě kožních nebo zažívacích potíží účinnou první pomoc poskytnete v podobě přípravku EnteroZOO. Způsob použití a dávkování najdete na našem webu.

10.05.2020