EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Kočka odmítá kotě. Co s tím?

Kočka odmítá kotě. Co s tím?

Pokud se kočce narodí více koťat, může se stát, že některá z nich odmítne krmit. Chcete-li je zkusit zachránit, budete se o ně muset postarat sami. Jak na to?

Kočka, když odmítá některá svá koťata, řídí se “selským rozumem”: nemá neomezenou tvorbu mléka a přirozeně cítí, o kolik potomků se dokáže postarat tak, aby z nich vyrostli zdraví jedinci. Nejmenší a nejslabší koťata tak mají smůlu – může je vyhodit z pelechu nebo někam zanést.  

Když se situace odehrává v bytě pod dohledem majitele kočky, lze stihnout zareagovat včas a zachránit koťatům život.

  • Koťata se rodí slepá a hluchá, ale osrstěná. Váží cca 60-120 gramů, jsou tak malá, že vejdou do dlani i dítěti. Oči otevírají na 10.den života. První přirozenou potravou bývá mlezivo, teprve potom přichází řáda na mléko. V případě, že koťata přišla o matku, můžou být krmena speciální mléčnou náhražkou, popř. směsí kondenzovaného mléka s vlažnou vodou.
  • Ke krmení koťat se používají sterilní pipety a lahvičky s dudlíky. Měly by se měnit, příp. sterilizovat po každém krmení.
  • Novorozená koťata je třeba krmit každé 2-3 hodiny.

  • Důležité je, jemně masírovat koťatům bříško. Normálně to dělá kočka – pomáhá tím jejich vyprazdňování.
  • Koťata by měla být v teple – nachlazení v případě slabších jedinců hrozí jejich uhynutím. Pravidelné čištění pelíšku je samozřejmostí.


Měli jste osobně někdy zkušenost se starostí o čerstvě narozená koťata? 

30.04.2020