EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Z útulku do bytu: jak správně zacházet s novým členem rodiny?

Z útulku do bytu: jak správně zacházet s novým členem rodiny?

Česká republika rozhodně nepatří ke státům, kde zahlednete hodně psů, pobíhajících jen tak venku, většina z nich bývá hned umístěna do útulků. Vzít si pejska z útulku je dobročinná akce, která se může stát začátkem nového šťastného vztahu. Ovšem jen v případě, když nový majitel ví, jak se má postupovat.

Základní věc, kterou byste měli vědět, je ta, že pes je fixovaný na člověka, tedy na vás. Takže ještě před tím, než si ho vezmete domů, jděte se s nim několikrát projít. Musí se cítit dobře, když je ve vaší společnosti, vy zase dozvíte, co se od něj dá čekat, jak reaguje na okolí, povely, zda-li se poslouchá, když jde na vodítku. Ve správném útulku by vám to měli umožnit, pokud ne, zkuste oslovit jiný útulek.

Během prvních procházek:

  • Nenechte se psem manipulovat, ale zároveň ho do ničeho nenuťte.
  • Komunikujte a vnímejte reakce zvířete.
  • Neupínejte se na problémy, které pes má – chovejte se k němu tak, jakoby už byl ten nejlepší mazlíček, kterého jste si vždycky přáli.
  • Pokud jste absolvovali tři-čtyři setkání, a neztratili jste nadšení, jděte do toho a připravte všechno potřebné pro to, aby se pejskovi v novém domě líbilo.

Důležitá věc, na kterou se ovšem taky často zapomíná: pes je živý tvor, adopce psa je totiž něco jako adopce dítěte. Samozřejmě už v průběhu života se mohou objevit nějaké problémy. Když ale budete přistupovat k věci s rozumem a chutí «domluvit se» a najít řešení, nikoliv brát to jako pouhý experiment, dopadne to pravděpodobně dobře. Jestli budete připraveni zbavit se problematického zvířete po prvním projevu agrese, vycítí to, a začne se chovat ještě hůř.

Pět pravidel pro klidné začátky:

  1. Mějte po ruce kontakt na specialistu z útulku – může vám poradit v případě potřeby.
  2. Pravidelné navštěvujte veterináře, který vás bude informovat o jakýchkoliv změnách ve fyzickém, příp. psychickém stavu psa.
  3. Na projevy agrese a útoky reagujte údivem, načež jemně přesměrujte pozornost zvířete někam jinam.
  4. Pracujte na vybudování důvěryhodného a přátelského kontaktu.
  5. Buďte trpěliví. Je to běh na dlouhou trať, ale výsledek může být úžasný.

29.02.2020