EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Jak na čištění uší u králíků?

Jak na čištění uší u králíků?

Aby váš ušanek byl zdravý a veselý, nestačí mu mrkev, salát a pohlazení. Jsou nezbytné taky kosmetické procedury, jedna z nichž je pravidelné čištění uší.


„Proč se to musí dělat?“ – otázka, která se nabízí sama. Králíci mají hodně citlivé uši, což v praxi znamená, že pokud si je hodně ušpiní, může to přivést k infekcím a nemocím.

Provádět kosmetické ošetření můžete sami nebo svěřit to do rukou veterináře. Postup je ovšem velmi snadný.

  1. Nejprve se ujistěte, že zvíře je v dobré náladě a v klidu. Pokud je králík nervózní nebo se zlobí, nechte čištění uší na potom.
  2. Vyndejte králíka z kleci a chvíli si s nim hrajte. Králík si musí zvyknout na dotek lidských rukou a na pocit, když ho někdo drží v náručí.
  3. Požádejte někoho o asistenci. Zatímco vy budete čistit králíkovi uši, další člověk by ho měl pevně držet (nesmí ale na něj příliš tlačit). Je to nutné nejen pro usnadnění vaší práce, ale i z bezpečnostních důvodů: zvíře se může leknout, pohnout se a uškodit si.
  4. Opatrně vezměte jedno králičí ucho a zkontrolujte, zda není podrážděné, je-li všechno v pořádku. Pomoci pinzety vyndejte veškerou špínu, očistěte vnitřní stranu ucha speciálním roztokem a vytřete kouskem papírového ručníků nebo měkkým hadříkem. Pokud vidíte, že špínu vyndat nejde, případně se bojíte zvířeti ublížit, nechte to na odborníka ve veterinární ordinaci.Pravidelnost je základ

„Divokým králíkům ale přece nikdo uši nečistí!“ řekněte vy. Ano, jenže v přírodě králíci žijí v otevřeném prostoru, nikoliv v kleci, která se při nepravidelném úklidu může stát zdrojem infekcí a špíny. Abyste předešli nepříjemným překvapením v podobě ušního svrabu nebo další nemoci, dbejte na pravidelnou péči o vašeho mazlíčka.

  • Klec musí být uklizená, jednou za čas ji můžete vyčistit speciálním dezinfekčním roztokem.
  • Měňte podestýlku, vodu v miskách, vyhazujte včas zbytky krmiva.


Disciplína pomáhá člověku na cestě k pevnému zdraví. Je to tak i u králíčků.

 

21.01.2020