EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Alergie u domácích mazlíčků. Příčiny, příznaky, léčba.

Alergie u domácích mazlíčků. Příčiny, příznaky, léčba.

Alergie jsou u domácích zvířat poměrně častým jevem. Onemocnění způsobuje zvýšená reakce imunitního systému na určité dráždivé látky – alergeny, přičemž nezávisí na jejich množství. Alergiemi nejčastěji trpí kočky a psi. Proč? Dozvíte z dnešního článku.

Příčiny alergií

Existuje několik látek, které u koček a psů vyvolávají alergické reakce.

  • Bleší sliny. Hmyz vstřikuje do kůže sliny, které zabraňují srážení krve. Onemocnění se může rozvinout, přestože zvíře blechy nemá. Jediné kousnutí stačí k vyvolání bleší dermatitidy, která může vzniknout i během procházky. To vysvětluje, proč se u některých zvířat, která žijí ve stejné domácnosti, může objevit svědění a u ostatních ne – protože nejsou alergická na sliny hmyzu.
  • Látky z okolního prostředí, například prach, léky, pyl rostlin atd. První známky alergických reakcí se projevují přibližně ve věku 6 měsíců až 3 let. Jelikož jsou alergické kočky nebo psi rizikovému prostředí neustále vystaveni, potřebují průběžné ošetřování. K definitivnímu vyléčení zvířete nemůže dojít a proto přichází na řadu léky, které mají alergické projevy zmírnit a zajistit zvířatům plnohodnotnější život.
  • Výživa. Alergické reakce na potraviny nejsou časté. Trvá totiž dlouho, než se v imunitním systému potravinová alergie rozvine. Není proto správně předpokládat, že alergii vyvolává nová potravina. Nejčastějšími produkty, které způsobují alergie, jsou potraviny obsahující bílkoviny. Potravinové alergie jsou individuální: některá zvířata špatně reagují například na vepřové maso, jiná zase na ryby.

Příznaky a léčba

Příznaky alergie jsou u domácích mazlíčků velmi podobné. Zčervenalá kůže, co svědí, zvíře se škrábe, místy do krve, a objevují se vyrážky. Ačkoliv vyrážka není přímý projev alergie, napovídá doprovodnému sekundárnímu bakteriálnímu zánětlivému procesu.

Pokud má zvíře bleší dermatitidu, má postižený ocas, hřbet a záď (nad ocasem). Alergické reakce na potraviny a na vnější podněty jsou vizuálně naprosto stejné. Onemocnění se diagnostikuje na základě klinického obrazu, ale předtím se vyloučí jiné příčiny svědění. Neexistuje žádný laboratorní test, který by alergii potvrdil. Protože příznaky reakcí na alergeny jsou stejné, diagnóza se stanoví jejich postupným vyloučením.

Při první návštěvě lékař pečlivě vyšetří srst a kůži pod mikroskopem a za použití lokálního světla provede test, hluboké seškrábnutí, dokud se neobjeví krev, a mikroskopuje vlasové folikuly.

Léčba alergie se odvíjí od typu alergenu:

  • Bleší sliny: Přípravek proti blechám by se měl používat nepřetržitě.
  • Látky z okolního prostředí: Na tento typ onemocnění neexistuje žádný lék. Veterinář zvolí léčbu, která umožní zvládnout alergickou reakci. Léčba může být jednoduchá i komplikovaná, může být finančně nákladná a vyžadovat velkou trpělivost než se dostaví pozitivní účinek. V takovém případě čeká zvíře celoživotní léčba. Jelikož je toto onemocnění dědičné, neměli by chováni psi nebo kočky, kteří jsou alergičtí na podněty z prostředí, využívání na chov.
  • Výživa: Konzumaci krmiva s alergeny mají nemocná zvířata přísně zakázanou.

U zvířat s jakýmkoliv typem alergie se často objevuje sekundární bakteriální nebo plísňový zánět. Proto spolu s léčivy proti alergii dostanou předepsaná nejspíš také antimykotika případně další antibakteriální léky. Doporučuje se i aplikace veterinárního přípravku EnteroZOO – jak na podrážděná místa pro rychlejší zahojení tak i k vnitřnímu podávání. EnteroZOO odvádí z těla zvířete zbytky alergenů – a zejména to platí v případě reakce na určitý typ krmiva. 

05.05.2022