EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Jak poznat žaludeční vřed u koně?

Jak poznat žaludeční vřed u koně?

Žaludeční vřed u koní je jedním z nejčastějších onemocnění, které může způsobovat nesprávná strava, zubní problémy, paraziti, otravy, střevní choroby, dlouhodobé užívání protizánětlivých léků nebo stres. Přestože jsou příznaky žaludečních vředů poměrně rozsáhlé a mohou se u jednotlivých koní lišit, existují „varovné signály“. Pokud je včas rozpoznáte, můžete předejít vážnému průběhu onemocnění.

Strava, pohyb a životní styl koně jsou hlavní faktory, které určují sklony zvířete k propuknutí vředové choroby. Žaludek koně se dělí na dvě části – část bez žláz, která se nachází hned za jícnem a část žlázová, která vylučuje enzymy jako pepsin nebo kyselinu chlorovodíkovou. Žlázová část pokrývá hlen a hydrogenuhličitany, které ji chrání před kyselinou chlorovodíkovou nebo, jak se běžně říká, kyselinou solnou. Vředy se nejčastěji tvoří v žlázové části žaludku bez žláz, protože nedisponuje stejnou ochrannou „výstelkou“ jako část žlázová.

Mezi příčiny vředové choroby patří:

  • Dlouhodobé podávání koncentrátů.
  • Dlouhodobé hladovění a nízká frekvence krmení (krmení pouze 3x denně).
  • Stres z dlouhodobého a vysoce intenzivního cvičení, dlouhého nebo častého transportu, dlouhodobého uzavření v malém prostoru, deprese a nedostatek společnosti dalších koní.
  • Dlouhodobé užívání steroidních protizánětlivých léků, které blokují produkci chemických látek v žaludku.
  • Hladovění hříbat způsobené špatným krmením klisen, které vede k opožděnému nebo nepravidelnému krmení.

Jak poznat, že jde o žaludeční vřed?

Ztráta chuti k jídlu
První věc, na kterou by si měl dát majitel koně pozor, je nechuť k senu a koncentrovanému krmivu. Koně trpící žaludečními problémy mají nižší chuť k jídlu. Odmítání potravy je postupné. Kůň se může s radostí „vrhnout“ do kbelíku s krmivem, začít žrát, ale po několika minutách zdává a v podstatě vše nechává. Žaludek se při potížích stahuje, což působí silné bolesti, zejména v oblastech, kde je poškozena žaludeční sliznice. Když žaludeční kyselina zasáhne zanícenou oblast, kůň pociťuje nepříjemné pálení.

Nepřiměřené žvýkání

Pokud si všimnete, že váš kůň žvýká, aniž by žral, jde o další varovný signál. Můžete také slyšet skřípání zuby, tomuto jevu se říká bruxismus.

Vrtění ocasními žíněmi při konzumaci potravy

Krátké, prudké mávání ocasem při jídle je pro zdravé koně velmi netypické a je jasným příznakem žaludečního vředu, protože naznačuje bolest a nepohodlí.

Obtíže v poloze na zádech

Když kůň leží, způsobuje tlak sevření břicha, což může způsobovat bolest. Možná si myslíte, že kůň „přemýšlí“, jak si nejlépe lehnout. Váhá, kroutí se na místě, dlouho se rozhoduje a pak se buď rozmyslí, že si nelehne, nebo si lehne a už nevstane. Koně s žaludečním vředem se často snaží zaujmout polohu vleže, proto méně žerou, což problém jen zhoršuje, protože žaludek nadále produkuje kyselinu.

Rozkročení předních a zadních končetin

Někteří koně stojí s předníma a zadníma nohama široce rozkročenýma, aby usnadnili práci žaludku a střev.

Agresivní chování při utahování obvodu

Když utáhnete podbřišník, břicho koně se zvedne. Žaludeční šťáva se pohybuje prostorem a působí na poškozenou sliznici žaludku. Kůň může na bolest zareagovat vrtěním ocasu, kopáním nebo kousáním. V některých případech se koně začnou bát už při pouhém nasazování sedla na hřbet. Všimněte si, že reakce na podbřišník nebo sedlo mohou mít i jiné příčiny.

Pokud kůň trpí vředovou chorobou, může se u něj vyskytnout jeden nebo více z následujících příznaků:Zvýšená agresivita vůči ostatním koním nebo vyhýbání se jim.

  • Ržání „bez důvodu“.
  • Zívání.
  • Olizování různých předmětů.
  • Celková slabost.
  • Zrychlený puls.
  • Horečka.
  • Mírné opakující se koliky.
  • Zvýšené slinění.
  • Pokles hmotnosti.
  • Matná srst.

Dalším symptomem, který by měl být důvodem k znepokojení, je specifický pohyb koňských pysků. Za normálních okolností jej spojujeme se zachycením těkavých aromatických látek, zejména feromonů. V praxi to vypadá tak, že kůň zvedá horní pysk a silně vtahuje vzduch, aby zachytil „více informací“. Reakce se obvykle objevuje po čichání výkalů – moči apod. Bezdůvodný pohyb rtů může znamenat silnou bolest.

Jak zmírnit projevy žaludečních potíží?

  • Týdenní odpočinek koně zajistí, aby se odtok kyselin v těle koně nedostal do nežlázové části žaludku. Při cvičení a tréninku dochází k velkému odtoku kyseliny, protože cvičení vyvíjí na žaludek tlak. Rychlý pohyb během cvičení může také způsobit, že se do žaludku koně dostanou kyseliny. V žaludku se nachází rychle se dělící buňky a odpočinkem se kůň pomalu zotavuje.
  • Dbejte na to, aby měl kůň vždy plnou nádrž na seno. Jeho žaludek vylučuje kyselinu cyklicky. To znamená, že kyselost žaludku se v průběhu dne zvyšuje a snižuje, někdy má rovná pH 5 jindy dokonce klesá až na pH 1. Pokud kůň žere během týdne seno denně, má žaludek neustále plný. Seno umožňuje koni více žvýkat a tak produkovat více slin, které žaludek zvířete chrání před agresivními kyselinami. Rozžvýkané seno se dostává do žaludku koně, kde vytváří ochranný film, který zabraňuje úniku kyselin do nežlázové části žaludku.
  • Potraviny s drsnějším povrchem jako je například vojtěškové seno, obsahují mnoho látek, které dobře působí proti kyselosti. Patří mezi ně vápník, síran hořečnatý, saponin či bílkovinný hlen.
  • Před cvičením koně nakrmte. Jakmile mu dopřejete odpočinek, můžete pokračovat v tréninku. Třicet minut před cvičením je vhodné dát koni malé množství vojtěškového sena. Vojtěška vytváří alkalickou vrstvu, která blokuje uvolňování kyseliny do horní nežlázové části žaludku.
  • Zařaďte do jídelníčku veterinární přípravek EnteroZOO, který jemně očišťuje trávicí systém od veškerých škodlivin včetně virů a bakterií a zajišťuje normální fungování střev. Přípravek žaludeční vřed samozřejmě neodstraní, nicméně zabrání zhoršení stavu „díky“ infekcím a případným dalším nežádoucím látkám, které se mohou do žaludku dostat spolu s krmivem.
  • Při diagnóze žaludečního vředu jsou vhodná i probiotika, jelikož úspěšně pomáhají zdravým bakteriím bojovat proti tvorbě bakterií vředových. Léčba pomocí medicínských přípravků by se měla provádět výhradně po konzultaci a na předpis veterináře.
21.04.2022