EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Jak sestavit podzimní stravu pro ovce?

Jak sestavit podzimní stravu pro ovce?

I když se na první pohled může zdát, že hospodářská zvířata nejsou vůbec náročná, co se krmiva týče, skutečnost je trochu jiná. Patříte-li k majitelům pár ovcí nebo rovnou ovčí farmy, pak jste určitě čelili otázce správného a vyváženého krmení. Jak sestavit ovčí podzimní stravu tak, aby zvířata byla zdravá a připravená na zimu? Přinášíme několik důležitých informací.

Ovce jsou býložravci, takže jejich strava se skládá převážně z potravin rostlinného původu. Jejich žaludky fungují tak, aby ovce byly schopné konzumovat širokou škálu bylin a to ve velkém množství.

Tráva

Je základem pro letní krmení ovcí. V teplém období je stádo docela spokojené s tím, co najde na pastvině, a nepotřebuje další přikrmování. Zelená píce je bohatá na bílkoviny a vitamíny - ve svých nutričních vlastnostech tráva docela sebevědomě konkuruje nakupovaným granulím.

S blížícím se podzimem nutriční hodnota trávy prudce klesá. Farmář proto bude muset své svěřence přikrmit obilovinami a luštěninami. Ovce ochotně konzumují hrách, oves, žito, pšenici i kukuřici.

Siláž

Po zelené a šťavnaté trávě je to možná nejvýživnější druh krmiva. Jedná se o krmivo vzniklé fermentováním čerstvé nebo zavadlé píce. Siláž navíc zvyšuje produkci mléka a masa. Každé dospělé zvíře by mělo denně sníst zhruba čtyři kilogramy siláže. Doporučuje se kombinovat kukuřičnou siláž s luštěninovým senem. Díky tomu se krmivo lépe vstřebává.

Seno

Univerzální a levná volba pro všechny příležitosti. Každá ovce potřebuje 2 až 4 kilogramy sena denně. Jak ukazuje praxe, ovce nejsnáze žerou vojtěškové seno. Doporučuje se zahrnout do stravy i slámu. Toto krmivo je bohaté na vlákninu - každé ovci proto nepodávejte více než 2,5 kilogramu denně.

Kořenové plodiny a melouny

Krmení ovcí je bez těchto plodin prostě nemožné. Obsahují mnoho vitamínů a minerálů, které jsou pro hospodářská zvířata zkrátka nezbytné. Denní strava ovcí by měla obsahovat až 4 kilogramy např. mrkve, dýně či řepy.

Krmné směsi

Zemědělci toto krmivo v čisté formě používají jen zřídka. Faktem je, že náklady na koncentrované krmivo (granule) jsou poměrně vysoké, takže se používají hlavně jako doplněk k základní stravě. Granule i tak v pozdním podzimním období však prakticky nelze zcela odmítnout – obsahují vyrovnaný poměr bílkovin, škrobu a minerálů.

Máme představu o pestrosti ovčího jídelníčku. Pojďme se tedy podívat, jak se mění během roku.

Jaro-léto

V tomto období je stádo obvykle na pastvině, a tak není divu, že klíčovou roli hraje čerstvá tráva. Každé dospělé zvíře může dostávát navíc okolo 100- 700 gramů krmné směsi. Pokud nejsou ovce na pastvě celý den, měla by být v létě jejich korita v noci naplněna čerstvě posekanou trávou. Pozor! Nesmí být vlhká. Tady je třeba poznamenat, že granule se v určitém množství přidájí ke stravě i na jaře.

Podzim-zima

Na podzim se ovce mohou pohodlně pást na louce, ale nutriční hodnota bylin již není stejná. Proto je nutné zahrnout do stravy kořenové plodiny (4 kg) a také seno (3 kg). V zimě se hlavní strava zvířat skládá ze siláže a sena (4 kg od každého). Je vhodné podávat i jablka a zeleninu (asi tři kilogramy) a využívat krmných směsí. Doporučuje se přidat do krmiva minerální sůl.

Přechod na jiný způsob krmení v závislosti na sezóně by měl probíhat pomalu a pozvolně. Zvláště při takových přechodech je poměrně běžné, že u některého ze zvířat objeví potíže spojené s trávicím traktem. Ty se však dají jednoduše řešit pomocí veterinárního přípravku EnteroZOO. Ovcím podávejte 0,5 g přípravku na 1 kg tělesné hmotnosti 3x denně. Pokud zažívací potíže přetrvávají, je nutné se poradit s veterinářem.

07.09.2021