EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Jak odnaučit kočku skákat po květináčích?

Jak odnaučit kočku skákat po květináčích?

Kočky milují hrabání v zemině. Tato vášeň se vysvětluje přirozenými instinkty. V bytových podmínkách občas kočky překonají všemožné hranice, jen aby se k zemině dostaly. Kvůli této zálibě si pak musí páníček lámat hlavu nad tím, jak vytáhnout kočku z květináčů a zachránit zbytek domácí zahrady, potažmo i kočičí zdraví. Izolace rostlin je pouze dočasným řešením. Co ale pomůže situaci napravit permanentně? Povíme vám o tom v dnešním článku.

Proč tedy kočku může zajímat obsah květináčů?

  • Nedostatek potřebných vitamínů. Pokud zvíře pojídá lístečky a stonky, znamená to, že jeho organismu chybí fosfor, sodík, draslík či kyselina listová. Problém je, že silná avitaminóza může donutit kočku pojídat nejen zeleň, ale i půdu, což většinou končí silnými zažívacími potížemi. Pokud tedy přistihnete svého mazlíčka u podobné „svačiny“, podejte mu preventivně dvojitou dávku veterinárního sorbentu EnteroZOO, abyste vyloučili nepříjemné následky v podobě akutní návštěvy veterinární ordinace.
  • Zvědavost. Nedostatek hraček nebo pozornosti si kočky vynahrazují všemi možnými způsoby.
  • Květináč = kočičí toaleta. Takové chování se vysvětluje buď onemocněním (nakažení parazity, urogenitální onemocnění) nebo dalšími faktory – vlastní kočičí toaleta je špinavá, nepříjemný zápach náplně do kočičí toalety, stres různého původu, znacění teritoria apod. 

Jakmile zjistíte důvod nežádoucího chování vašeho mazlíčka, je dobře na tom začít pracovat. Kočky se totiž učí hůř, než psi, takže to vyžaduje čas a trpělivost. Nejlepším řešením bude eliminovat příčinu hned, než dojde k ohrožení zdraví vašeho mazlíčka. Vyzkoušejte také níže uvedené způsoby:

  • V chovatelských potřebách se prodává speciální sprej, kterým lze postříkat rostlinu, květináč a půdu v něm. Místo spreje můžete také použít ocet či aromatické oleje (citrus, mentol).
  • Kočky se bojí lepicích nebo šustících předmětů. Vytvořte proto záchranný obal květináče z lepicí pásky, folie nebo alobalu. Pár nepříjemných zážitků stačí aby kočka ztratila zájem o „zahradničení“.
  • Pořiďte speciální kočičí trávu. Jistě bude zvířeti chutnat víc, než váš rododendron nebo orchidea (tyto rostliny jsou navíc jedovaté!).
  • Pokud to prostředí dovoluje, přemístěte květináče tak, aby na ně kočka nemohla dosáhnout, a zároveň aby je při skákání po nábytku nemohla shodit a nechtěně si tak ublížit.
  • Pravidelně kontrolujte stav kočičí toalety. Zkuste změnit náplň nebo umístění v bytě.

Máte-li podezření, že vaší kočce není dobře, neváhejte a vemte ji k veterináři.   

24.08.2021