EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Zdravotní problémy koní během jarní a letní sezóny. Na co by měl pamatovat každý majitel?

Zdravotní problémy koní během jarní a letní sezóny. Na co by měl pamatovat každý majitel?

V období jara a léta představují největší nebezpečí pro koňské zdraví onemocnění, která přenášejí paraziti, např. klíšťata. Jedním z těchto onemocnění je babezióza (piroplasmóza) u koní. Toto onemocnění mívá akutní nebo chronickou formu. Majitelé koní, trénujících na různé soutěže, by se měli obzvláště pečlivě připravovat na období jaro-léto, protože teplé počasí znamená spoustu aktivní práce a tréninků a celá tato náročná příprava by mohla být velmi rychle ohrožena, pokud koně stihnou zdravotní problémy.

Většina onemocnění přenášená klíšťaty probíhají poměrně mírně, bez výrazných příznaků, ale existují i případy s vážnějšími klinickými komplikacemi, kdy dochází ke zvýšení tělesné teploty, zvíře je zkleslé, žloutnou mu sliznice nebo se např. objeví změna barvy moči.

Ne každé klíště přenáší onemocnění (na světě existuje mnoho druhů klíšťat – jen z rodu Ixodidae ji poznáváme 650 druhů), takže byste se neměli hned obávat nejhoršího, když nějakého toho parazita na koňském těle uvidíte. Nejprve klíště odstraňte a dejte si pozor, aby jste jej vyndali opravdu celé. Několik následujících dní sledujte zdraví zvířete, měřte jeho tělesnou teplotu a pokud máte podezření na vznikající onemocnění, obraťte se na veterináře, který provede krevní testy. Ty potvrdí nebo vyvrátí, zda byl kůň nějakým parazitem infikován.

Existuje velké množství způsobů, jak zabránit přisátí klíštěte - používání speciálních akaricidních přípravků nebo antiparazitních, odpuzujících látek aplikovaných na tělo koně. Je vhodné také před spásáním sekat pastviny.

Jak již bylo zmíněno na začátku, právě majitelé „koňských sportovců“ by se měli obzvláště pečlivě připravit na teplou sezónu vzhledem k plánovaným tréninkům a závodům.

Při vyjíždění do otevřeného terénu je třeba si uvědomit, že se půda v každém závodišti liší od půdy, na kterou je kůň zvyklý ze svého domova. Zvíře proto potřebuje nějaký čas na to, aby se „připravilo“, čili aby si zvyklo na novou půdu. Před a po tréninku je nutné zkontrolovat stav končetin – díky toho dokážete vždy identifikovat a zabránit výskytu závažných onemocnění struktur šlach a vazů v raných stádiích.

Se stravou je to v létě jednodušší, neboť  čerstvá zelená tráva obsahuje velké množství základních živin, vitamínů a minerálů, o které koňský organismus během zimního období přišel. Přechod na krmení zelenou trávou, stejně jako přechod na jiné krmivo, by měl být plynulý, pozvolný, od 15 minut v počáteční fázi do plné pastvy. Tento proces trvá až dva týdny.

Dobrým způsobem, jak posílit imunitu koně po zimě, je pravidelný přísun vitamínů a včasné zbavení organismu jakýchkoliv škodlivých nebo toxických látek. Vitamíny obsahují některá hotová krmiva nebo speciální doplňky stravy. Detoxikaci pak lze zajistit pomocí veterinárního přípravku EnteroZOO.

25.06.2021