EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Podzimní jídelníček vašeho pejska

Podzimní jídelníček vašeho pejska

S nástupem podzimu se mění nejen počasí – dochází ke změnám ve fungování všech živých organismů. My lidé, řešíme diety nebo se chystáme na podzimní detoxikační procedury. Psi sotva potřebují detox, avšak starostlivý majitel by měl přehodnotit obsah jídelníčku svého mazlíčka. Co vše by v něm mělo či nemělo objevit? Povíme vám o tom v dnešním článku.

Základní věc, která by při sestavování jídelníčku měla být brána v úvahu je místo bydlení vašeho mazlíčka. U pejsků, kteří bydlí v bytě, bude jídelníček vyžadovat odlišné změny než u mazlíků trávících většinu času venku na zahradě.

Pes v bytě

Pochmurné podzimní počasí většinou vede ke zkrácení délky procházek, což znamená snížení fyzické aktivity zvířete. To je důvod, proč jsou naši čtyřnozí parťáci náchylní v období podzim-zima k přibírání na váze, a to právě tehdy, není- li včas upravena strava psa. Postupné zkracování dní také ovlivňuje fyzickou aktivitu mazlíčka i když zrovna nejste s ním. Krátký den je jakýmsi signálem do mozku zvířete – „zima je blízko a je čas se na ni připravit“. Tělo prochází hormonálními změnami, které zpomalují metabolismus. Spotřeba kalorií se snižuje, tuk se naopak aktivně ukládá. Jinými slovy se zvíře, i přesto, že žije v pohodlí vašeho bytu, instinktivně připravuje na mráz. Ať už pro psa volíte jakýkoli typ krmení – granule z obchodu nebo doma připravované jídlo - na podzim byste měli pečlivěji sledovat hmotnost zvířete. Mírný přírůstek hmotnosti neuškodí zdraví psa, ale pokud je norma výrazně překročena, měli byste zvážit dietní výživu. V takovém případě je nutná konzultace s veterinářem, který určí konkrétní dietu na základě aktuálního zdravotního stavu psa.

Venkovní pes

Pokud jde o psy trávící většinu času pod širým nebem, jejich zdraví závisí především na správné stravě. Na rozdíl od mazlíčků chovaných doma, nevyžadují snížení kalorií, ale naopak zvýšení. Psi vystavení nízkým teplotám potřebují totiž 2–3krát více kalorií, aby nedocházelo k poruchám metabolických procesů. Majitelům, jež vaří pro pejska sami, odborníci doporučují přidávat do krmiva živočišný tuk v dávce 15-30 gramů denně, v závislosti na hmotnosti zvířete. I kupované granule by měly mít vysoký obsah kalorií. Pokud je strava venkovního psa v podzimním období nízkokalorická, povede to ke ztrátě hmotnosti zvířete a závažným onemocněním. Obecným doporučením pro podzimní stravu psů je zařadit do „jídelníčku“ zvířete minerální doplňky stravy, vitamíny a také přípravky na posílení imunity jako je například gel EnteroZOO.

27.09.2020