EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Kočky a antibiotika. Na co dávat pozor?

Kočky a antibiotika. Na co dávat pozor?

Antibiotika jsou léky schopné účinně zneškodnit bakterie či zabránit jejich množení v těle zvířete a pomoci taky na cestě k uzdravení. Klíčové je ovšem slovo „pomoci“. Mnohdy zvíře dostává předpis na ATB i přes to, že nemá bakteriální infekci. Každopádně po léčbě ATB je dobře provést detoxikační procedury.

Funkce ATB
Léčba antibiotiky je nejúčinnější, pokud pomáhá běžným obranným mechanizmům organizmu v boji s bakteriální infekcí. Avšak při léčbě virových onemocnění nemusí antibiotika zabírat.
Veterinární lékař tak má za úkol nejen přesně určit druh onemocnění, ale taky předepsat správný druh antibiotik.


Klasifikace ATB
Antibiotika se podle veterináře MVDr. Mareka Galbince primárně dělí na baktericidní a bakteriostatická. Baktericidní ATB zastavují růst a množení bakterií a v konečné fázi je usmrcují. Bakteriostatická antibiotika též zastavují růst a množení bakterií, avšak umožní tělu, aby samo zničilo infekci, a spolupracují s obranným systémem těla.

Zbytečná léčba

Je jasné, že hodně zvířecích pacientů potřebuje ke zlepšení stavu ATB, nicméně často se vyskytují případy, kdy se antibiotika předepisují úplně zbytečně. Mezi běžné příklady patří zánět dolních cest močových u koček, který je ve většině případů způsoben stresem. K nadměrnému používání antibiotik často dochází při ošetření povrchových zranění.


Podání ATB  
Ten, kdo aspoň jednou zkoušel donutit nemocnou kočku spolknout nějaký lék, ví, že ten úkol je pro jednoho člověka téměř neřešitelný. Pokud se nejedná o apatické zvíře, i dva dospělí budou mít co dělat

Nicméně, obtížnost podávání léků kočce by neměla chovatele odradit od dodržování doporučených léčebných postupů.

Specialisté útulku „Srdcem pro kočky“ varují: „V žádném případě by nemělo dojít k předčasnému ukončení léčby antibiotiky. Výsledkem není jen zhoršení zdravotního stavu, ale také vznik odolného kmene bakterií, na které se později musejí nasazovat silnější a silnější preparáty a přesto přežívají nejen v těle tohoto zvířete, ale dokonce i u jeho potomků. Každá nepravidelnost v podávání antibiotik přitom ohrožuje zdraví kočky a celou léčbu prodlužuje a prodražuje“.

Detox po ATB 
Antibiotika ničí nejen nepřátelské bakterie, ale i ty prospěšné, oslabují především střevní mikroflóru. Doporučuje se proto hned po skončení léčby zařadit do jídelníčku vitamíny a doplňky stravy pro posílení imunity. Velmi účinný pro detoxikační účely je taky veterinární přípravek EnteroZOO. Odvádí zbytky léčiv z těla zvířete zcela přirozeným způsobem, navíc se podává velmi snadno: nemá chuť ani zápach, takže kočka ten „podvod“ neodhalí. 

 

 

29.06.2020