EnteroZOO vrátí Vašeho mazlíčka zpět do formy

Kočka a změna prostředí

Kočka a změna prostředí

Jeden z faktorů, který je skoro stoprocentní zárukou stresu u koček, je razantní změna prostředí. Zatímco psi jsou vázáni na člověka, kočky jsou vázány na prostředí, ve kterém se vyskytují. Neočekávaná změna znamená stres.

Však co na tom může být špatného, řekněte vy, časem si vaše mňaučka přece zvykne...

  • Nemusí být tolik stresující ani změna bydliště, ale spíš charakter prostředí. Když venkovní kočka, která je zvyklá na domek se zahradou a občasné pohoštění u sousedů na terase, se najednou ocitne v garsonce v centru velkoměsta v 15. patře, odkud nemůže vůbec ven, nebude z toho mít radost. Logicky.
  • Změna prostředí občas nese s sebou změnu počtu členů rodiny (sestěhování mladého páru, narození dítěte apod.), což je pro kočku nezvyklé.
  • Vy to nemusíte cítit, ale vaše kočka hned pochopí, kdo tu třeba bydlel před tím, něž sem se nastěhovala ona – cizí kocour, pes, atd. Může být z toho zápachu nervózní.
  • To, co pro vás znamená zlepšení životní úrovni nebo „upgrade“ bytu, např. koupě nového nábytku, může kočku znervóznit. Ta vaše vestavěná skříň je pro ni prvek, narušující její prostředí.
  • Rekonstrukce bytu and není potřeba ani komentovat – je to stres pro všechny zúčastněné, a to včetně domácích mazlíčků.
  • Příliš častý úklid. I když si potrpíte na čistotě, měli byste mít na vědomí, že kočka se cítí dobře v místě, kde zná nejen samotné prostředí, ale i to, jak to tu tady voní. Čistící prostředky úspěšně zbavují prostory živočišných zápachů, což ovšem kočku zneklidňuje. 


Jasně, že asi nebudete rušit léta plánovanou rekonstrukci bytu jen proto, že je vaše mňaučka z toho na nervy. Měli byste ale vědět, že vystresované zvíře by mělo být pod stálým dohledem veterináře – ten může předepsat nejen příslušné přípravky, ale i upravit jídelníček podle situace. 

Další věc: pokud se změně prostředí nemůžete zcela vyhnout, zkuste na to kočku opatrně připravit.

  • Před finálním přestěhováním do nového bytu navštivte jej s kočkou, pusťte ji očichat prostor. Nebude jej pak považovat za úplně neznámý.
  • Pravidelný úklid je samozřejmostí, ovšem pokud máte domácího mazlíčka, volte prostředky bez silných vůní.
  • Rekonstrukce interiéru je lepší provádět za nepřítomnosti domácích mazlíčků. Odvezte kočku třeba na chatu k babičce, pak začněte měnit okna v bytě.    


Máte svoje ověřené tipy, jak zvládnout změny bez toho, abyste způsobili stres vašemu mazlíčkovi?    

21.03.2020